Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Üreticileri Nervürlü Çubuğa Dikkat Çekiyor

Türkiye Çelik Üreticileri Birliği Derneği Genel Sekreteri Mehmet Veysel Yayan, Elazığ depreminde yıkılan binalarda inşaatlarda kullanılması gereken nervürlü (çıkıntılı) demir yerine düz inşaat demiri kullanıldığını, bunun da hasarı artırdığını söyledi.

yapi.com.tr
Çelik Üreticileri Nervürlü Çubuğa Dikkat Çekiyor

AFAD’ın açıklamasına göre 6.8 büyüklüğündeki Sivrice depreminden sonra Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta incelenen 22 bin 991 binadan 496'sının yıkıldığı, 5 bin 401'inin ağır, 616'sının orta ve 7 bin 960'ının az hasarlı olarak tespit edildiği bildirildi.

Binalarda kullanılan inşaat kumu ve betonun kalitesizliği ise gündem oldu. Bir binanın sağlamlığını betonla birlikte belirleyen diğer önemli unsur ise inşaat çeliği. Kaliteli inşaat çeliği binaların dayanıklılığını sağlıyor.

Sözcüde yer alan habere göre; Türkiye Çelik Üreticileri Birliği Derneği Genel Sekreteri Mehmet Veysel Yayan, Elazığ depremine farklı bir açıdan yaklaşarak binalardaki demir kalitesine dikkat çekiyor. Yayan, “Çeliği insan vücudundaki iskelet yapısı ve betonu iskeleti saran et gibi düşünürsek, bunlardan birinin yetersiz olmasının yol açacağı riskler daha iyi anlaşılabilir.” diyor.

Yayan inşaatta kullanılacak bir demirin nasıl işlendiğinin çok önemli olduğunu anlatıyor. Yayan, yaptıkları tespite göre Elazığ'da yıkılan binalarda nervürlü demir (Betonun direncini artırmak amacıyla kullanılan çıkıntılı demir) çubuklar yerine düz çubuklar kullanıldığını bunun da yıkımda ciddi bir etkisi olduğunu anlatıyor.

Yayan, “İnşaat çubuğu işçiliği yeterli seviyede olmalı. Tecrübesiz ustalar tarafından, özellikle kirişlerde bağlantıların doğru yapılmaması kritik. Çelik darbe yüküne maruz kalan yerlerde hayati önem taşımaktadır. Bu yönü ile betonun çelikle tam uyumu yeterli koruma açısından önem taşımaktadır.” diyor.

Yayan sözlerine şöyle devam ediyor: “2000'den sonra çıkan deprem yönetmeliği, binalarda kullanılacak demir ve çelikle akma ve çekme şartları itibarıyla yenilikler getirmiş ve buna göre binaların dayanıklılığı artırılmıştır. Keza nervürlü demir kullanımı da binalarda önemli koruma sağlamıştır.”

Son yıllarda İran'dan ithal edilen inşaat demirlerinin kalite sorunu olduğunu savunan Genel Sekreter, “Özellikle son yıllarda İran'dan yapılan inşaat demiri ithalatında kaliteden ziyade maliyet hesaplarının önem taşıdığı görülmektedir. Yeni inşaatlardan ziyade 2000 yılından önce yapılmış, ürün kalitesine riayet edilmemiş yeterli inşaat demiri kullanılmamış, kaliteli çimento harcı kullanılmamış, zemin etüdü yapılmamış binaların süratli bir şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ureticileri-nervurlu-cubuga-dikkat-cekiyor_177367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!