Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Üretimine Ara Verilebilir

Corona virüsü salgını, Türkiye'nin en önemli ihracat kalemlerinden çelik sektörünü de olumsuz etkiliyor. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, Nisan ayında çelik ihracatının yüzde 35 düştüğünü belirterek, üretime ara vermek zorunda kalabileceklerini söyledi.

yapi.com.tr
Çelik Üretimine Ara Verilebilir

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, corona virüsü salgınının etkisiyle sektör ihracatının Nisan ayının ilk 20 gününde yüzde 35 civarı gerilediğini, ihracattaki düşüşün Mayıs’ta da sürmesini öngördüklerini söyledi.

Aslan, yeni sipariş oluşmaması durumunda sektörün üretime ara vermek zorunda kalabileceğini ifade etti.

Sözcü’de yer alan Reuters kaynaklı habere göre; Aslan yaptığı değerlendirmede, çelik ihracatının yılın ilk çeyreğinde miktar bazında yüzde 10, değer bazında da yüzde 15,1 gerilediğini belirterek, “Nisan ayının ilk yirmi gününü incelediğimizde, çelik ihracatının miktarda yüzde 33,7 düşüş ile 877 bin tona, değerde ise yüzde 35,7 azalış ile 574 milyon dolara gerilediğini söyleyebiliriz. Bu düşüşün Mayıs ayında da devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

 

 

Aslan, “Salgından önce alınan siparişlerin üretimine devam ediyoruz ancak bir süredir sektörümüzün genelinde yeni siparişler söz konusu değil. Hatta zaman zaman sipariş iptalleri ile de karşı karşıya kalabiliyoruz. Salgının etkisinin bu seviyede devam etmesi ve yeni siparişlerin oluşmaması durumunda çelik üreticilerimizin de üretimine ara vermek zorunda kalabileceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Türk çelik sektörünün zaten uygulanmaya devam eden korumacılık önlemleri nedeniyle en önemli ihracat pazarlarında kayıplar yaşamaya devam ettiğini belirten Aslan, bu doğrultuda yeni hedef pazarlar belirlediklerini söyledi.

Aslan, “Yeni pazar arayışlarımız doğrultusunda Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika bölgelerini radarımıza aldık. Salgının ortadan kalkması ve global ekonominin olağan seyrine dönmesi ile orta ve uzun vadede söz konusu pazarlarda ihracat artışı yaşayabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-uretimine-ara-verilebilir_179704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!