Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelikçiye AB Pazarından İyi Haber

İnşaat demirinde Türkiye'nin en büyük pazarı olan AB ülkelerinde fiyat zamları, Türkiyeli ihracatçılar için hem pay artırımı hem de yüksek fiyatlı ihracat imkânı sunuyor. AB ülkeleri bir haftadır ardı sıra zam açıklıyor.

Referans Gazetesi
Çelikçiye AB Pazarından İyi Haber

İnşaat demirinde Türkiye'nin en büyük pazarı olan AB ülkelerinde fiyat zamları, Türkiyeli ihracatçılar için hem pay artırımı hem de yüksek fiyatlı ihracat imkânı sunuyor. AB ülkeleri bir haftadır ardı sıra zam açıklıyor.
 
Türkiye'nin uzun demir ihracatında en önemli pazarı olan Avrupa'dan ihracatçıyı sevindirecek haberler geliyor. Yapılan bir araştırmaya göre AB ülkeleri, inşaat demirinde birbiri ardına fiyat artımı açıklarken, bu durum Türk ihracatçısı için hem pazardan daha fazla pay alma hem de ihracatı daha yüksek fiyattan yapma fırsatları sunuyor.

The Steel Index'in son referans fiyatları, Avrupa'da inşaat demiri fiyatlarının önceki haftaya göre ciddi bir artış kaydettiğini gösteriyor. ABD levha fiyatları ise 753 dolar/kısa ton (830 dolar/ton) FOB Midwest tesisi seviyesiyle, bir hafta öncesine göre 37 dolar/kısa ton artış gösterdi. Ortalama ABD teslimat süresi 7.1 hafta ile geçen haftadan biraz daha uzun.

Kuzey Avrupa levha referans fiyatı, fabrika teslim bazında 515 euro/tona (703 dolar/ton) yükseldi ve ciddi bir artış kaydetti, ancak ortalama teslimat süresi 7 haftadan biraz daha kısaydı. Güney Avrupa levha referans fiyatı ise geçen haftanın seviyesine göre çok değişiklik göstermedi, ortalama teslimat süresi ise 5.6 haftadan biraz daha kısaydı.
 
600 dolar sınırında

Kuzey Avrupa inşaat demiri referans fiyatı, geçen haftanın seviyesine göre ciddi bir artış kaydederek 438 euro/tona (598 dolar/ton) yükseldi, ortalama teslimat süresi ise 4.6 hafta ile önceki haftaya göre daha uzundu. Geçen hafta Londra Metal Borsası'nda Akdeniz sözleşmeleri için geçerli olan ortalama kütük fiyatı, ciddi bir artış kaydederek 480 dolar/tona yükseldi. Güney Avrupa inşaat demiri referans fabrika teslim fiyatları da geçen haftanın seviyesine göre 29 euro/ton arttı. Ortalama LME Akdeniz sözleşmesi kütük fiyatı ile mamul arasındaki fiyat farkı, bir önceki haftaya oranla 10 dolar/ton arttı. İnşaat demiri için ortalama teslimat süresi geçen haftaya göre 2.5 haftayla daha uzundu.
 
Zam yağmuru dinmiyor

Öte yandan inşaat demirinde çeşitli ülkelerden zam haberleri de birbiri ardında gelmeye devam ediyor. Çin inşaat demiri fiyatları, fabrikaların fabrika teslim fiyatlarını artırmasını takiben yükselmeye devam etti. Kuzey Çin'de bulunan Hebei Iron & Steel Group (Hegang), 15 Mart'ta inşaat demiri fiyatlarını 300 yuan/ton (44 dolar/ton) filmaşin fiyatlarını 290 yuan/ton (42 dolar/ton) artırdı. Artışları takiben, 16-25 mm inşaat demiri ile 6.5 mm filmaşin fiyatının her ikisi de 16 Mart'tan itibaren 4.100 yuan/ton (601 dolar/ton) oldu. İnşaat demirinde artış dalgasına dün İngiltere ve Yunanistan da katılarak zam açıkladı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/celikciye-ab-pazarindan-iyi-haber_77708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!