Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çelikte Yeni Bir Dev Doğuyor

Çelikte yeni dünya devi doğuyor. Önde gelen üç çelik üreticisi güçlerini birleştirerek, sektörde dünyanın en büyük şirketini oluşturacak. İngil

Dünyab>Çelikte yeni dünya devi doğuyor. Önde gelen üç çelik üreticisi güçlerini birleştirerek, sektörde dünyanın en büyük şirketini oluşturacak. İngiltere'nin beşinci büyük servete sahip işadamı Lakshmi Mittal, Ispat, LNM ve ISG şirketlerini Mittal Steel çatısı altında birleştirecek.
Şirket yıllık 57 milyon tonluk üretimle çelikte dünya devi Arcelor'u geride bırakacak.
Mittal'ın yüzde 77 hissesine sahip olduğu Ispat International, Mittal'in yüzde 100'üne sahip olduğu LNM Holdings'i 13.3 milyar dolara satın alacak. Mittal Steel adını alacak yeni şirket ise, Ohio merkezli International Steel Group'u hisse başına 42 dolar ödeyerek alacak. Şirketlerin birleşimi 2005 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak.

Yaklaşık 17.8 milyar dolarlık bir anlaşma çerçevesinde oluşturulacak şirketin merkezi Hollanda'da bulunacak ve Mittal Steel'in hisse senetleri Euronext kapsamında Rotterdam'da ve New York Borsası'nda işlem görecek. Yeni şirketin başkanlık ve CEO'luk görevini 54 yaşındaki Lakshmi N. Mittal üstlenecek. Birleşik şirketin toplam cirosu 31.5 milyar doları bulurken, faaliyet kârı 7 milyar dolara tırmanacak. Birleşik şirketin dört kıtada, 14 ülkede toplam 165 bin çalışanı olacak. Yeni oluşum, otomotiv, ev aletleri, makine ve inşaat sektörlerine yönelik yassı ve uzun çelik üretimi gerçekleştirecek.

Birleşme haberinin duyulmasını ardından, Ispat ve LNG'nin hisseleri yüzde 20'nin üzerinde değer kazandı.

ABD ve Avrupa'da güçlenecek

Sahip olduğu 6.5 milyar dolarlık servetiyle ingiltere'nin en zengin beşinci kişisi olan Lakshmi N. Mittal'in sahibi olduğu gayrimenkuller arasında ingiliz Kraliyeti'ne ait Kensington Sarayı karşısındaki 50 milyon sterlin değerindeki evi de bulunuyor.

Mittal, konuya ilişkin açıklamasında, art arda yapacağı bu anlaşmaların küresel çelik endüstrisinde köklü bir değişim yaratacağını söyledi. Bu anlaşmalarla Mittal Steel'in Kuzey Amerika ve Avrupa'daki sanayileşmiş ülkelerdeki varlığını güçlendireceğine dikkati çeken Mittal, çelik tüketiminin arttığı Asya ve Afrika ülkelerinde de iyi sonuçlar elde etmeyi beklediklerini söyledi.

Dünyanın diğer büyük çelik üreticilerinden Lüksemburg merkezli Arcelor'un yıllık üretimi 42.8 milyon ton. Japon Nippon Steel yılda 31.3 milyon tonluk üretim yaparken, yine Japon JFE 30.2, Güney Koreli Posco 28.9, Çin merkezli Shanghai Baosteel 19.9 milyon ton ve İngiliz-Hollanda ortaklığındaki Corus 19.1 milyon ton üretim gerçekleştiriyor.

Şirketler memnun

Çelik sektörü, son yıllardaki bazı birleşmelere rağmen bölünmüş durumda. Dünyanın en büyük 10 çelik üreticisi küresel üretimin yüzde 30'undan azını karşılıyor. Ancak diğer sekörlere, örneğin otomotiv sektörüne bakıldığında ilk 10 şirketin toplam üretimin yüzde 95'ini yaptığı görülüyor. Bu nedenle Mittel Steel'in kuruluşuna ilişkin haberler, küresel çelik sektöründeki diğer rakipleri tarafından olumlu karşılandı. Birçok şirketin yetkilileri, çelik sanayiinde bir konsolidasyona gereksinim olduğunu zaten belirttiler.

Mittel Steel'in koltuğundan ettiği Arcelor'un CEO'su Guy Dolle, bölünmelerin yaşandığı sektördeki bu tip bir konsolodisyona ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Dolle, bu birleşmenin, 5-10 yıl içinde her biri 80 ila 100 milyon ton yıllık üretim yapan beş ya da altı büyük oyuncunun olması gereken sektöre ilişkin uzun vadeli öngörüleri doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

Arcelor, Lüksemburg merkezli Arcabed, Fransız Usinor ve İspanyol Aceralia şirketlerinin birleşmesiyle oluşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celikte-yeni-bir-dev-doguyor_20049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!