Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cennet Koylara İki-üç Katlı Otel

Cennet Koylara İki-üç Katlı Otel

Radikal
Cennet Koylara İki-üç Katlı Otel

akanlık, Antalya'da yoğunlaşan turizm yatırımlarını Muğla'ya çekmek için Çökertme Koyu'nda turistik tesis yapılmasını istiyor.

Çevreciler ve turizmciler itiraz etse de, Turizm Bakanlığı Gökova Körfezi'ndeki iki bakir koyu imara açmaya kararlı. Mavi yolculuğun gözde adresleri arasında yer alan Kissebükü ve Çökertme'de ikişer ve üçer katlı oteller yapılması planlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, çevrecilerin ve turizmcilerin itirazlarına rağmen Gökova'daki Kissebükü ve Çökertme koylarını turizme açmakta kararlı. Bakanlık yetkilileri, koylarda 1000 ve 700 yataklı, ikişer, üçer katlı oteller yapılması planının çevreye zarar vermeyeceğini savunuyor.

Mavi yolculuğun gözde adresleri olan koylarda yapılaşma planı, Bodrum ve Gökova koylarının bakanlık tarafından Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ilan edilmesiyle gündeme gelmişti. Koylar Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ilan edilince, buralardaki Hazine arazilerinin de turistik tesisler için tahsisi söz konusu oldu. Bölgede mavi tur yapılan sessiz, sakin ve temiz koyların sayısının zaten azaldığını belirten sivil toplum örgütleri 'Mavi Yol Girişimi' adı altında birleşti. Bodrum Deniz Ticaret Odası da girişim adına Muğla İdare Mahkemesi'ne tahsislerin durdurulması için dava açtı.

'İlkelere uyacağız'

Ancak bakanlık, yargı kararının lehte sonuçlanacağı görüşünde. Yetkililer, tahsislerin planlamasında turizm ilkelerinin göz önüne alınacağını ve koyların koruma kurulunun izin verdiği ölçüde tahsise açıldığını söyledi. Bölgenin turizme açılmasının 'hiçbir sakıncası olmadığını' belirten bakanlık yetkilileri koylarda koruma ve kullanma dengesi göz önüne alınarak turizm yapılacağını belirtti. Turizm yatırımlarının Antalya bölgesinde yoğunlaştığını hatırlatan yetkililer, Muğla-Mersin bölgesinin turizmden pay alması için bu düzenlemenin şart olduğunu vurguladı.

30 bin imza toplandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kissebükü ve Çökertme koylarında toplam 1800 dönüm araziyi konaklama tesisleri yapılmak üzere tahsise açması, başta çevreciler, Bodrum Belediyesi ve TÜRSAB'dan (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tepki görmüştü.
TÜRSAB; bakir koyların yeni yapılaşmayla kitle turizmine açılması yerine, kitle turizminin hâlâ turizm potansiyalinin çok gerisinde kalan İç Anadolu, Doğu Anadolu ile Karadeniz'e yönlendirilmesini istemişti. Koyların tahsise açılmasından sonra, 'Mavi Yol Girişimi' tahsislerden vazgeçilmesi için bölgede 30 bin imza toplamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennet-koylara-iki-uc-katli-otel_43329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!