Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cennete Neşter Operasyonu

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Feridun Özsert, “Yılların kronik hastalığı kaçak yapılaşma Gümbet’i bitirme noktasına getirmişti. Tüm yasal uyarılara rağmen kaçağın önüne geçilemeyince yıkım kararlarını aldık. Tüm yasal uyarı ve tebliğler yaptıktan sonra yıkımlara başlandı” dedi.

Radikal Gazetesi
Cennete Neşter Operasyonu

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde kaçak, imar plan ve ruhsatlarına aykırı olan otel, motel, disko, müzikhol, market ve restoranların da bulunduğu 300'ün üzerinde yapının yıkımına başlandı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Feridun Özsert, “Yılların kronik hastalığı kaçak yapılaşma Gümbet’i bitirme noktasına getirmişti. Tüm yasal uyarılara rağmen kaçağın önüne geçilemeyince yıkım kararlarını aldık. Tüm yasal uyarı ve tebliğler yaptıktan sonra yıkımlara başlandı” dedi.

Özellikle İngiliz turistlerin yoğun olarak tercih ettiği ve yaklaşık 15 bin yatak kapasitesinin bulunduğu Gümbet semtinde, sabah saatlerinden itibaren, son 20 yılda yapılan ve aralarında otel, motel, restoran, kafeterya, disko, butik, hediyelik eşya mağazası, bar ve marketlerin de bulunduğu 300'ün üzerindeki kaçak, ruhsatsız, imar plan ve yönetmeliklerine aykırı yapının yıkımına başlandı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Feridun Özsert, İmar Müdürü Haluk Kaytı, Fen İşleri Amiri Emin Gümüş ve 30 zabıtanın denetiminde yapılan yıkımları ilçede bulunan az sayıdaki yabancı turist de meraklı bakışlarla izledi.

‘Gümbet bitme noktasına gelmişti’

Bir ay önce yıkım tebliğleri yapıldıktan sonra 20'e yakın esnafın kendi işyerini yıktığını belirten Başkan Yardımcısı Özsert şunları söyledi:

“Yılların kronik hastalığı kaçak yapılaşma Gümbet’i bitirme noktasına getirmişti. Tüm yasal uyarılara rağmen kaçağın önüne geçilemeyince yıkım kararlarını aldık. Tüm yasal uyarı ve tebliğler yaptıktan sonra yıkımlara başlandı. Düzenlediğimiz bilgilendirme toplantılarıyla yıkım yapılacak olan yerlerdeki işletme sahiplerine proje hakkında bilgi verdik. Gümbet’te bitme noktasına gelen turizmi yeniden canlandırmak için yolları, kaldırımları, sahil bandını modern ve temiz bir şekilde yeniden düzenlemek isteyince esnafın da büyük desteğini aldık. Umarız bundan sonra da kimse belediyeye sormadan kafasına göre binasına ek inşaat yapmaz, binasını amacı dışında kullanmaya çalışmaz.”

Belediyenin 3 iş makinası, 2 dozer, 6 kamyon ve 20 işçi ile gerçekleştirdiği yıkımlar sırasında herhangi bir olay çıkmadı. Belediye ekiplerine tepki göstermeyen bazı işyeri sahiplerinin, kaçak binalarının yıkımına yardım ettiği görüldü.

Esnaf memnun

12 yıldır Gümbet’te Sun Flowers Restaurant’ı işleten 42 yaşındaki Ali Fuat, “Kronikleşen ve turizmi bitirme noktasına getiren kaçak yapılaşmaya neşter vurulduğu için ben de memnunum, diğer esnaf arkadaşlarım da. Herkes birbirine bakarak işyerini büyütmüş, adeta turizm merkezi gecekondu halini almıştı. Bu nedenle bana tebliğ edilmesinin hemen ardından işyerimi kendim yıkmaya başladım. Faaliyet gösterdiğim alan küçüldü ama Gümbet’in kalitesi artacağından uygulamadan memnunum” dedi.

Gümbet bölgesindeki yıkımların yaklaşık bir ay süreceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cennete-nester-operasyonu-_74416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!