Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Cerattepe Altından Daha Değerlidir'

Çevreciler, Cerattepe'nin dünyanın en yaşlı bitki örtüsüne sahip 25 bölgeden biri olduğuna dikkat çekerek 4 Kasım'da "Cerattepe altından daha değerlidir" sloganıyla miting düzenleyecek.

Cumhuriyet Gazetesib>Artvin Cerattepe'de Hatila Milli Parkı havzasındaki altın ve bakır arama çalışmaları yeniden başlıyor. Çevreciler, Cerattepe'nin dünyanın en yaşlı bitki örtüsüne sahip 25 bölgeden biri olduğuna dikkat çekerek 4 Kasım'da "Cerattepe altından daha değerlidir" sloganıyla miting düzenleyecek.

Avrupa ile Orta Asya'yı içine alan geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemlerini de bünyesinde barındıran Cerattepe, dünya üzerindeki en önemli kuş göç yollarının da üzerinde yer alıyor. Ancak Cerattepe halkı, 1990'lardan itibaren bölgede maden aramak isteyenlerle mücadele ediyor. Kanadalı Cominco Madencilik tarafından yürütülen çalışmalar, yöre halkının tepkisi nedeniyle uzun süre yapılamadı. Firma da bunun üzerine işletme hakkında yine Kanadalı Inmet Mining şirketine devretti. 2004'te çalışmalara başlayan firma, tepkileri önlemek için "Altın değil, bakır çıkaracağız" dedi. 2004'te Maden Yasası'nın çıkarılmasının ardından çalışmalarını hızlandıran firmanın yetkilileri, bakır madeninin doğaya zarar vermemesi için tüm önlemleri aldıklarını savundu.

Ancak Kafkas Üniversitesi Artvin Orman Fakültesi öğretim üyeleri tarafından hazırlan raporda, Cerattepe'deki altın ve bakır madeninin çıkarılması sırasında geri dönülemez çevresel bozulmaların yaşanacağına dikkat çekildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerattepe-altindan-daha-degerlidir_57221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!