Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çerkeş'in Asırlık Konakları Eski Günlerine Dönüyor

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, "İlçemizi Safranbolu, Beypazarı gibi kültürel ve tarihi dokusu, gastronomisi ile koruyup gelecek nesillere aktarmak istiyoruz." dedi.

yapi.com.tr/AA
Çerkeş'in Asırlık Konakları Eski Günlerine Dönüyor

Çankırı'nın Çerkeş ilçesindeki asırlık konaklar, aslına uygun restore edilerek turizme kazandırılacak.

İlçede geçmişi 1800'lü yıllara dayanan ve yöreye özgü mimari özellikleri yansıtan, kerpiç, ahşap ve taş kullanılarak inşa edilen ancak zaman içinde yıkılmaya terk edilen konaklar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Çerkeş Belediyesinin başlattığı çalışmayla eski görüntüsüne kavuşturuluyor.

KUZKA'nın desteğiyle iç ve dış cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma çalışması tamamlanan Işıklar Konağı, ilçede dikkat çeken mekanlar arasında yer alıyor.

Bakanlık ile Belediye tarafından diğer konakların dış cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma çalışmaları da sürdürülüyor.

"Toplamda 10 konağımızı restorasyonuyla ilçemize kazandırmış olacağız"
Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, ilçenin kadim bir medeniyete sahip olduğunu söyledi.

İlçede birçok konak olduğunu ancak 1944'te yaşanan Bolu-Gerede depreminde çok sayıda konağın yıkıldığını anlatan Sopacı, "1944 depremine kadar burası konakları, kervansarayları, okulları ve tarihi binalarıyla bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel merkeziydi. 1944 depreminde birçok konağımız yıkılmış. Geriye kalan konaklarımız var. Bu kültürel yapımızı ayağa kaldırıp sahip çıkmak istiyoruz. Bunun için daha önce Fişek Ali Konağı'ndan başlamıştık, Işıklar Konağı'nın ihyasını gerçekleştirdik, 8 konağımızın da restorasyon çalışmaları başladı. Toplamda 10 konağımızı restorasyonuyla ilçemize, ilimize ve ülkemize tarihi dokusuyla kazandırmış olacağız." dedi.