Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeyrek Evleri'ni Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

Dünya Miras Listesi'ne alınan Zeyrek ve Cibali'deki tarihi evler için Fatih Belediyesi tarafından başlatılan çalışmada ilk etap için tespit edilen 11 tescilli sivil mimarlık örneği yapının 5'inde, cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlandı.

yapi.com.tr/AA
Zeyrek Evleri'ni Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

Fatih Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 1985 yılında sahip olduğu tarihi ve mimari yapısının özgünlüğü sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınan Zeyrek ve Cibali'deki sivil mimarlık örneği ahşap evlerin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve içinde bulunduğu tarihi çevreyle uyumlu hale getirilmesi amacıyla Fatih Belediyesi tarafından başlatılan yenileme çalışmaları sürüyor.

Kültürel mirasın ahşap her unsuruyla ilgili bakım ve onarımlar Geleneksel Ahşap Atölyesindeki profesyonel ekipler tarafından yapılıyor. Zeyrek bölgesinde ilk etap için tespit edilen 11 adet tescilli sivil mimarlık örneği yapının 5'inde cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlandı.

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Turan, şunları kaydetti: "İstanbul'un en eski mahallelerinden Zeyrek ve Cibali'deki kültürel varlıklarımızı koruma altına aldık. Bunun yanı sıra uzmanlarımız gözetiminde yenileme çalışmalarımız da devam ediyor. Mahalle sakinlerimizin bu faaliyetlerimizden oldukça memnun olduklarını gözlemliyoruz. Bu çalışmalar sayesinde tüm tarihi mahallelerimizi her geçen gün daha yaşanılabilir hale getireceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeyrek-evlerini-yenileme-calismalari-devam-ediyor_187094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!