Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cervantes Enstitüsü’nde ‘Su ve Sinema’

Dünya Su Forumu kapsamında birçok etkinlik yapılıyor. Bunlardan biri Uluslararası Su Akademisi (SIA) ile İstanbul Cervantes Ensitüsü’nün, İspanya ve Latin Amerika yapımı kısa filmlerin de gösterileceği izlencesi. Filmler yoluyla su izleği çerçevesinde kültürel çeşitliliğe vurgu yapılması, bir tartışma alanı sunulması ve düşünce üretilmesi

Cumhuriyet Gazetesi
Cervantes Enstitüsü’nde ‘Su ve Sinema’

Bu yıl beşincisi İstanbul’da düzenlenen Dünya Su Forumu kapsamında birçok etkinlik yapılıyor. Bunlardan biri Uluslararası Su Akademisi (SIA) ile İstanbul Cervantes Ensitüsü’nün, İspanya ve Latin Amerika yapımı kısa filmlerin de gösterileceği izlencesi. Filmler yoluyla su izleği çerçevesinde kültürel çeşitliliğe vurgu yapılması, bir tartışma alanı sunulması ve düşünce üretilmesi amaçlanıyor. İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde bu akşam saat 19.00’daki etkinlik Dominique de Courcelles’in Entre fuego y agua adlı film gösterimi.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi de (FKM) Dünya Su Forumu çerçevesinde Emine Akbucak’ın ‘Yansımalar’ adlı fotoğraf sergisine, ‘Tatlı Su Nadir Su’ adlı açık hava sergisine ve Uluslararası ‘Su ve Sinema’ Buluşmaları’na evsahipliği yapıyor. Akbucak’ın yağmur sonrası Paris fotoğrafları sergisi 4 Nisan’a dek açık. FKM’nin dış cephesinde Paris Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü’nce (IRD) Fransa Dışişleri Bakanlığı desteğiyle düzenlenen ‘Tatlı Su Nadir Su’ sergisi, Güney ülkelerindeki tatlı su araştırmaları konusunu gündeme getiriyor.

2006’da Meksiko’da düzenlenen 4. Dünya Su Forumu çerçevesinde, Uluslararası Su Sekreterliği ve Su Akademisi’nin girişimiyle başlatılan Uluslararası Su ve Sinema Buluşmaları’nın bu yılki konusu ‘Su, İnsanlık ve Sürdürülebilir Kalkınma’. Etkinlikte 100’e yakın film gösterilecek. Elektromed’in düzenlediği, suyun sanata dönüşümünün sergilendiği ebru, suluboya ve çini gösterileri ise 22 Mart’a dek Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde görülebilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı da Dünya Su Forumu’nda özel etkinlikler düzenledi. Besteci ve piyano sanatçımız Fazıl Say, bu akşam saat 20.30’da Sütlücü Kongre ve Kültür Sarayı’nda izleyiciyle buluşacak. Konserde Say, kendi bestesi olan İpek Yolu’nu CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirecek. Türkiye’nin tek barok kemancısı Ali Rıza Gültekin’in kurduğu Kamerata İstanbul Oda Orkestrası, 21 Mart Cumartesi günü saat 16.30’da Sütlüce Fuaye’de Telemann’ın ‘Su Müziği’ ve Biber’in ‘Battalia’ adlı yapıtlarını çalacak. Etkinlikler, keman sanatçısı Cihat Aşkın’ın 21 Mart Cumartesi 20.30’daki konseriyle son bulacak. İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın, genç sanatçıların video yapıtlarından oluşan ‘Su ve İstanbul’ konulu video art filmleri seçkisi de aynı kapsamda sunulacak.

Paris’teki bilim ve endüstri müzesi ‘La Cité des Sciences et de l’industrie’nce hazırlanan ‘Herkes İçin Su’ (Water for All) sergisi, 31 Mayıs’a dek Santralistanbul’da izleyiciyle buluşacak. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve TÜSİAD’ın getirdiği sergi, özellikle aileler ve çocuklar için, suyun işitsel ve görsel öğelerinin yer aldığı bir ortamda sunuluyor. Tütün Deposu’ndaki ‘Take Me To The River - Beni Nehre Götür’ adlı sergi ise 19 Mart’a dek sürecek. Küratörlüğünü Cohn Drennan’ın yaptığı sergi, yalnızca İstanbul’un Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika arasında bir coğrafi kavşak olduğuna değil, aynı zamanda ‘gelişen’ ile ‘gelişmiş’ arasındaki su kültürüne ilişkin farklara da dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cervantes-enstitusunde-su-ve-sinema_67440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!