Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme Rüzgarı Elektriğe Dönüşüyor

Avrupa'nın karasal anlamda en yüksek rüzgar verimliliğine sahip bölgesi olan Çeşme yarımadasında, ekonomik büyüklüğü 460 milyon euroya varan 15 rüzgar santrali yapılacak. Zengin rüzgar potansiyeli olmasına rağmen, bölgede mevcut bağlantı ve iletim hattı kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılmayı bekleyen Çeşme

CNN Türk
Çeşme Rüzgarı Elektriğe Dönüşüyor

Avrupa'nın karasal anlamda en yüksek rüzgar verimliliğine sahip bölgesi olan Çeşme yarımadasında, ekonomik büyüklüğü 460 milyon euroya varan 15 rüzgar santrali yapılacak.

Zengin rüzgar potansiyeli olmasına rağmen, bölgede mevcut bağlantı ve iletim hattı kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılmayı bekleyen Çeşme yarımadasındaki rüzgar santrali yatırım başvuruları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından karara bağlandı.
 
Kurul, aldığı kararla, Çeşme bölgesinde kurulu güçleri 10 Megavat (MW) ile 50 MW arasında değişen 15 proje için, aralarında Çalık, ENDA, Ayen, Güriş, Bilgin Enerji'nin de bulunduğu şirketlere üretim lisansı verilmesini kararlaştırdı.
 
Böylece 3 yıl içinde tamamlanması planlanan bu yatırımlarla bölgede toplam 426 MW gücünde rüzgar tesisi kurularak yılda yaklaşık 1 milyar 600 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek.
 
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Çeşme bölgesinin zengin rüzgar potansiyelinin elektriğe dönüşmesi için çok önemli bir adımın atıldığını söyledi.
 
İletim altyapısını özel sektör üstlenecek
 
Türkiye'nin rüzgar potansiyelinin yatırıma dönüşmesi konusunda çok büyük bir talep olduğunu belirten Köktaş, "Ancak bu talebin gerçekleşmesinin önünde teknik olarak iletim ve trafo altyapısındaki kısıtlardan kaynaklanan engeller bulunuyor. Özel şirketler de 'madem öyle iletim hattı yatırımlarını da biz yapalım ve rüzgar santrallarımızı sisteme bağlayalım' diyordu. Aldığımız Kurul kararı çerçevesinde, Çeşme bölgesi için lisans verdiğimiz özel şirketler Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek bir havza planlaması çerçevesinde hem yaklaşık 10 milyon euroluk iletim şebekesi yatırımını üstlenecekler hem de 460 milyon euroluk rüzgar santralı yatırımını yapacaklar" dedi.
 
Köktaş, Türkiye'de çoğunluğu son 2-3 yılda devreye giren 249 MW kurulu gücünde 13 rüzgar santralının işletmede olduğunu ve yıl sonuna kadar bu rakamın yeni devreye alınacak 4 santralle birlikte 470 MW'ı aşacağını kaydetti.
 
Dünya petrol fiyatlarının alıp başını gittiği bir ortamda enerji ithalatçısı bir ülke olarak yerli kaynaklardan azami ölçüde yararlanmak gerektiğine dikkat çeken Köktaş, "Kendi kaynaklarımıza yönelik pozitif ayrımcılık yapmamız lazım. Bunun için rüzgar potansiyelimizin yatırımlara dönüşmesini çok önemsiyorum" dedi.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-ruzgari-elektrige-donusuyor_61841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!