Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme'de Yeni Bir Fay Hattı Ortaya Çıktı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı, jeofizikçi ve deprem uzmanı Prof.Dr. Atilla Uluğ, önceki gün İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında meydana gelen depremle ilgili olarak,“İlk tespitler Çeşme’de bugüne kadar bilmediğimiz yeni bir fay hattını işaret ediyor. Bekleyip, görmek

Radikal Gazetesi
Çeşme'de Yeni Bir Fay Hattı Ortaya Çıktı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı, jeofizikçi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, önceki gün İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında meydana gelen depremle ilgili olarak,“İlk tespitler Çeşme’de bugüne kadar bilmediğimiz yeni bir fay hattını işaret ediyor. Bekleyip, görmek gerekir” dedi.

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında önceki akşam saat 20.35’te Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğünde, ardından da sabah 05.00’e kadar büyüklükleri 4.2 ile 2.6 arasında değişen 10’un üzerinde deprem meydana geldi. İzmir kent merkezi, Çeşme ve Urla’da da hissedilen 4.7 büyüklüğündeki deprem kısa sürmesi nedeniyle halkta panik yaratmadı.

Prof. Dr. Atilla Uluğ, Çeşme açıklarında meydana gelen gelen ilk depremi takip eden çok sayıdaki küçük depremin bir fay hattı üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Uluğ, “Depremler ilk depremin sağında, solunda oluşmamış. Sistematik olarak bir hat üzerinde gerçekleşmiş. Çeşme Yarımadası’nda Sakız Adası’na doğru güneye iniyor. Ancak, daha önceden bildiğimiz Sakız fayı değil. Kuzeydoğudan güneybatıya iniyor. İlk tespitler Çeşme’de bugüne kadar bilmediğimiz yeni bir fay hattını işaret ediyor. Bekleyip, görmek gerekir” dedi.

Prof. Dr. Atilla Uluğ’un verdiği bilgiye göre: ‘Deniz Bilimleri Teknoloji Enstitüsü çalışmaları kapsamında Ege Denizi’nde denizaltında fay araştırmaları yapıldı. Ancak Yunanistan karasularına girdiği için Sakız Adası yönünde sismik araştırma yapılamadı. Elde veri olmadığı için Çeşme’deki olası yeni fayın ve küçük depremlerin iyi izlenmesi gerekiyor. Ege Denizi ve İzmir çevresinde çok sayıda fay bulunuyor. Bu faylar beraber veya tek başlarına etkinlik gösterebiliyor. Bu nedenle İzmir ve çevresinde küçük deprem etkinlikleri çok. Tarihte 300- 500 yılda bir, İzmir fayı ve Karaburun fayı örneklerinde olduğu gibi büyük depremler de görülebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmede-yeni-bir-fay-hatti-ortaya-cikti_77995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!