Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme'ye Kıymayın

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde, Hazine’nin başta balık restoranlarıyla ünlü Dalyanköy’dekiler başta olmak üzere deniz kenarında hizmet veren turistik tesislere ait pergolaların kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılması için dava açması tepkilere neden oldu.

Hürriyet Gazetesi
Çeşme'ye Kıymayın

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde, Hazine’nin başta balık restoranlarıyla ünlü Dalyanköy’dekiler başta olmak üzere deniz kenarında hizmet veren turistik tesislere ait pergolaların kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılması için dava açması tepkilere neden oldu.

Hazine tarafından, yılbaşından bu yana büyük çoğunluğu Dalyanköy’deki balık restoranları olmak üzere çeşitli tarihlerde 300 üzerinde turistik tesisin pergolalalarının kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılması için Çeşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Davayla ilgili olarak, 20 Şubat 2009 tarihli ilk üç tebligat Dalyanköy’deki ünlü Sülo’nun Yeri, Balıkçı Hasan ve Levent’in Yeri isimli balık restoranlarına ulaştı.

İşletmeciler tepkili

Tebligatlarda, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlere restoran ve turistik tesisler tarafından pergola yapıldığı, masa ve sandalye koymak suretiyle işgal ve müdahalede bulunulduğu belirtildi. Tebligatta ayrıca, bu durumun yasalara aykırı olduğu da vurgulanarak, "Deniz, göl, akarsu kıyıları ile bu kıyıları çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararının gözetileceği anayasada hüküm altına alınmıştır" denildi.

Tebligatları alınca şaşkına dönen restoran sahipleri, dava açılmasına isyan etti. Levent’in Yeri Balık Restoran’ın sahibi Levent Atasoy, Çeşme’ye gelen turistlerin vazgeçilmez mekanlarının başında gelen Dalyanköy balık restoranlarının yıllardır ecrimisil bedeli ödeyerek kıyı şeridini kullandıklarını söyledi. Kendilerinden talep edilen yıkım kararının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Atasoy, "Kıyının halka kapatılması diye bir şey söz konusu değil" dedi.

Turizme darbe olacak

CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, balık restoranları ve turistik tesis pergolelerin yıkılmasının turizme vurulacak bir darbe olacağını savundu. Başkan Tütüncüoğlu, geçen yaz başında Çeşme’de başta oteller, deniz kıyısındaki siteler ve turistik tesisler olmak üzere bazı mekanların ecrimisil bedelleri yüzde 1000’lere varan oranlarda artırıldığına dikkati çekerek "Bu durumun düzeltilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve bir çok İzmir milletvekili kararın gözden geçirileceği sözünü vermişti" dedi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) tarafından düzenlenen ve Çeşme belediye başkan adaylarının panelist olarak katıldıkları toplantıda bu konuyu kürsüden bir kez daha dile getiren Tütüncüoğlu, hükümeti sert bir şekilde eleştirdi. Tütüncüoğlu, şunları söyledi: "Turizmi öldürüyorsunuz. Turizmin yapılmaması için ne lazımsa yerine getiriyorsunuz. Bugün de duyduk ki Dalyanköy’e çeşitli yıkım davaları açılmış. Hükümet, Dalyanköy gibi, Çeşme balıkçı restoranlarını dünyaya tanıtmış bir yeri yıkmaya kalkıyor. Çünkü bunların tek düşüncesi yapma değil, yıkmadır, yıkma". Kaymakam Nazmi günlü ise, yıkım için açılan davaların kendileriyle alakalı olmadığını tamamen Mal Müdürlüğü’nün tasarrufunda bulunduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmeye-kiymayin_67719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!