Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çeşme'ye Yeni Liman

Çeşme turizmine büyük katkı yapması beklenen yat limanı ihalesi 22 Eylül tarihinde yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Demiryolları, Limanl

Yeni Asır
Çeşme'ye Yeni Liman

b>Çeşme turizmine büyük katkı yapması beklenen yat limanı ihalesi 22 Eylül tarihinde yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), Çeşme Yat Limanı'nın inşaatı için ilk adımı attı. Buna göre Çeşme Kalesi'nin karşısına yaptırılacak 400 yat kapasiteli liman "yap-işlet-devret" modeline göre inşa edilecek. DLH, bu konuda 12 trilyon lira bedelle ikinci kez ihale açtı.
DLH'nın 2003 yılı yatırım programında, "yap-işlet-devret" modeline göre yapımı öngörülen Yat Limanı'nın ihaleye çıkarılmasına geçtiğimiz günlerde karar verildi. Marina, iskele, ve çeşitli kıyı tesisleri inşaatlarından oluşacak Yat Limanı ihalesine, "yabancı sermayeyi teşvik kanunu" hükümleri uyarınca faaliyetlerine izin verilen yabancı sermaye şirketleri de girecek.

Dev firmalar var
Önemli bir turizm potansiyeline sahip Çeşme Limanı'nın kapasitesine ek bir kapasite anlamına gelen bu ihale DLH tarafından yapılacak. İhaleye girebilmek için firmalardan 20 trilyon liralık teminat ya da 2003 yılı fiyatlarıyla bu ölçekte marina yapmış olma şansı aranacak. Kapalı zarf usulüyle yapılacak ihalenin değerlendirmesi oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştirilecek. DLH Genel Müdürü ve Ulaştırma Bakanı'nın imzasının ardından ihaleyi kazanan firma ile devlet arasında "yap-işlet-devret" sözleşmesi imzalanacak.

Tesisler devlete teslim edilecek
Devletle ihaleleyi kazanan firma arasında imzalanan sözkonusu sözleşme gereğince, devletten tek kuruş almadan, firma sözleşmede yazan süre içinde yat limanı inşaatını bitirecek. Sorumlu firma inşa ettiği Çeşme Yat Limanı'nı bir süre işlettikten sonra devlete devredecek. Devir süresinin uzunluğu ya da kısalığı ile bu süre boyunca sorumlu firma tarafından Hazine'ye aktarılacak paranın miktarı, ihalenin kazanılmasında önemli unsurlar arasında yer alacak.http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmeye-yeni-liman_5523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!