Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ÇETKO Raporu: ‘Devlet, En Büyük Çevre Kirletici’

Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği’nin (ÇETKO), “Kentleri ve çevreyi kim kirletiyor?” konulu araştırmasında, en büyük çevre kirleticinin ‘devlet’ olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi
ÇETKO Raporu: ‘Devlet, En Büyük Çevre Kirletici’

Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği’nin (ÇETKO), “Kentleri ve çevreyi kim kirletiyor?” konulu araştırmasında, en büyük çevre kirleticinin ‘devlet’ olduğu belirtildi. Yurt genelinde nükleer ve termik santrallar ile barajları yaptıran devletin, geleceğe değil güne yatırım yapan politikalar uyguladığı vurgulanan araştırma raporunda, “Bu tesisleri gelişmiş ülkelerin geçmiş teknolojileri ile yaptıran ve ithal katı atık kullanmaktan vazgeçmeyen devlet, en büyük çevre kirleticidir” denildi.

Çukurova Üniversitesi’nde önceki yıl düzenlenen, “Avrupa Birliği, Sivil Toplum Örgütleri ve Çevre” konulu panele konuşmacı olarak katılan ÇETKO’nun bir önceki başkanı İlker Danışoğlu’nun konuşmasının önemli bölümlerine de yer verilen raporda şöyle deniliyor: “Yasa koyucu olan devlet yasaya uymayanları cezalandırırken, kendi koyduğu yasalara uymadığı halde kendini cezalandıramıyor ya da kendi uygulamalarını tolere edebilecek yasalar çıkarıyor. Örneğin termik santrallar 1950 yılının Alman teknolojisiyle getirilip kuruluyor ve o ülkenin başbakanı ile bizim başbakanımız açılışını birlikte yapıyor.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cetko-raporu-devlet-en-buyuk-cevre-kirletici_74551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!