Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cevahir'in Satışında Tescil Tartışması Çıktı

Şişli Kültür ve Ticaret Merkezi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait yüzde 50 hissesinin, Kuveyt devletinin İngiltere'deki şirketi olan St. Martins'e tescil tartışması yaşanıyor.

Sabah Gazetesiamuoyunda Cevahir Alışveriş Merkezi olarak bilinen ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük alışveriş ve eğlence merkezi olan Şişli Kültür ve Ticaret Merkezi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait yüzde 50 hissesinin, Kuveyt devletinin İngiltere'deki şirketi olan St. Martins'e tescil tartışması yaşanıyor.

İhaleyi takibe alan CHP, St. Martins şirketinin Türkiye'de tescilinin ihalenin gerçekleştiği 14 Kasım 2006'dan 4 gün önce 10 Kasım 2006'da gerçekleştiği bilgisine ulaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, satışta hukuki yanlış olmadığını söylerken, 4 günlük farka dikkat çeken CHP ihalenin iptalini istedi.

Konuyu TBMM gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, yaptığı açıklamada, Türkiye'de taşınmaz edinme konusunda yasaklı olan Kuveytliler'in çözümü hülle yönteminde bulduğunu, iç hukuktaki boşluklardan yararlanarak esasen kamu malı olan bir taşınmazın Kuveytliler'e satışının yapıldığını belirtti. Karademir, ihalenin iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Satışa engel yok
İBB Başkanı Kadir Topbaş da, Karademir'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, ihaleyi kazanan St. Martins Şişli Gayrimenkul Yatırımları A.Ş'nin İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu'na kayıtlı Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulmuş bir sermaye şirketi olduğunu belirterek, satışta hukuken engel ya da yanlış bulunmadığını kaydetti. Topbaş, satışa konu edilen taşınmazın bedel tespitinin, Büyükşehir bünyesinde bulunan ve taşınmaz değerlemesinde uzman olan Başkanlık Değerlendirme Komisyonu'nca gerçekleştirildiğini; tespit edilen 350.000.000 USD+KDV üzerinden satışa çıkarıldığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevahirin-satisinda-tescil-tartismasi-cikti_52138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!