Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Bakanı: Nükleer Şart

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Nükleer enerji bizim olmazsa olmaz enerji kaynaklarımızdan biridir. Bir an önce yapmamız lazım” dedi.

Radikal Gazetesi
Çevre Bakanı: Nükleer Şart

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Nükleer enerji bizim olmazsa olmaz enerji kaynaklarımızdan biridir. Bir an önce yapmamız lazım” dedi.

Gaziantep’i ziyareti sırasında gazeteciler Eroğlu’na salı günü AK Parti grup toplantısında Greenpeace’in yaptığı nükleer protestosunu hatırlattı. Çevre Bakanı bunun üzerine şöyle konuştu: “Nükleer enerji bizim olmazsa olmaz enerji kaynaklarımızdan biridir. Bir an önce yapmamız lazım. Ben bir çevre profesörü olarak nükleer enerjinin çevreyle ilgili bertarafını da araştıran, bu konuda makaleleri olan bir kişi olarak söylüyorum, Türkiye’de temiz enerji olarak biliyor, dünyada da bu böyle. Nükleer enerji çevreci bir enerjidir.”

Eroğlu’nun bir de iddiası var: “Türkiye’deki bazı gruplar, lobiler, enerji kaynaklarının başka yönlere kaymaması için arz güvenliğinin olmaması için büyük lobi çalışmalarında bulunuyor.”

Fransa’nın enerjisinin yüzde 80’ini nükleer enerjiden karşıladığını, Bulgaristan, Rusya ve Ermenistan da da nükleer enerji santrallarının bulunduğunu anlatan Eroğlu, “Biz sanki nükleer enerji tesisi kurmayınca nükleer serpintiden veya kazalardan korunacak mıyız? Değil. Halbuki biz, en modernini, en gelişmişini kuracağız” dedi.

Başbakan, salı günü partisinin grup toplantısında kürsüye gelirken bir izleyici, ‘Mersin, Sinop Nükleer istemiyor’ pankartı açtı. Gösterici korumalarca yaka paça atılırken Başbakan “Ülkenin ciddi meselelerini takip edenler, bizimle beraber takip ediyor zaten. Ama gayri ciddi dinlemek isteyenler için kapıları açın, gitsinler. Bizim ciddi meselelerle işimiz var. Elinde iki tane paçavrayla gelerek, Türkiye’nin nükleer enerjiden istifade etmesini provoke etmeye gayret edenlere prim vermeyiz. Buna medyanın çanak tutmasını da anlamıyorum” diye konuştu. (aa, Radikal)

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-bakani-nukleer-sart_76613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!