Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü: Nükleer Önemli!

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’dan sonra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da nükleer enerjiye destek çıktı. Bir hafta önce Eroğlu, Çağlar ile aynı örnekleri vererek “Türkiye için nükleer enerji şart” demişti.

Radikal Gazetesi
Meteoroloji İşleri Genel Müdürü: Nükleer Önemli!

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’dan sonra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da nükleer enerjiye destek çıktı:

“İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında nükleer santrallar dünyada yaygınlaşıyor. İnsan sağlığına tehlikeleri konusunda tartışmalar var. Fransa enerji ihtiyacının yüzde 75’ini nükleer enerjiden sağlıyor. Japonya, ABD ve Avrupa’da nükleer enerji santralları var. Türkiye’nin burnunun dibinde Ermenistan’da, Bulgaristan’da var. Nükleer enerji iklim değişikliği konusunda önemli bir yatırım olarak karşınıza çıkıyor.”   

Bir hafta önce Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Çağlar ile aynı örnekleri vererek “Türkiye için nükleer enerji şart” demişti.

Antalya’nın Serik ilçesinde Dünya Meteoroloji Örgütü’nün 15’inci Klimatoloji Komisyonu Toplantısı’na katılan Çağlar, “Sera etkisi nedeniyle dünya son yüzyılda 0.74 derece, Türkiye ise 0.64 derece ısındı” dedi. Dünya genelinde 2100’e kadar dört derece sıcaklık artışı yaşanacağının tahmin edildiğini hatırlatan Çağlar, “Geçen yüzyıl içinde deniz ve okyanuslarda 17 santimetre yükselme oldu.  Sıcaklık artışının dört derece olması halinde su seviyesinde yaklaşık 50 santimetre yükselme olur. Bu durumsa yaşanamaz bir dünya anlamına geliyor” dedi.

Yağışlarda artış var

2006-2007’de Türkiye kuraklık yaşamıştı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar’ın verdiği bilgiye göre 2008’den itibaren yağışlar  arttı:

“Uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 28 artış oldu. Ekim ayında başlayan ve devam eden dört ay içinde Trakya ile Antalya’da sele neden olan yağışlarda uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 40’ın üzerinde bir artış oldu.”

Çağlar’dan bir de ‘güncel’ uyarı: “Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava, fırtına ile Trakya ve Antalya’da sele neden olan sağanak yağışların ardından sıcaklıklarda artış bekleniyor. Doğu Anadolu’da ise çığ olayları yaşanabilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/meteoroloji-isleri-genel-muduru-nukleer-onemli_76722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!