Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yetkililer Mogan Gölü için...

Çevre Cinayeti

Gökova Körfezi'nde binlerce balık telef oldu. Ören Belediye Başkanı, felaketten Kemerköy Termik Santralı'nı sorumlu tuttu.

Milliyet Gazetesi/Yaşar ANTER
Çevre Cinayeti

uğla Milas'a bağlı Ören beldesi sahilinde çok sayıda ölü balık su yüzüne vurdu. Denizde ve sahile yakın balık çiftliğinde binlerce balık telef olurken, katliamın termik santralın denize bıraktığı klorlu sudan kaynaklandığı iddia edildi. Çiftlikte üç günde 700 bin çipura, kefal ve levreğin öldüğünü, denizde de balık ölümlerinin devam ettiğini söyleyen Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, "Bu kez katliama dönüştü. Santral yöneticileri hakkında dava açacağım" dedi.

Ören Belediyesi'nin yan kuruluşu olan Ören Turizm Tanıtma Eğitim ve Sağlık Vakfı (ÖRVAK) tarafından 9 yıl önce Ören sahilinde kurulan balık çiftliğinde bulunan 800 bin balığın çoğu üç günde telef oldu.

Kemerköy Termik Santralı'na 500 metre mesafedeki balık çiftliğinde bulunan balıkların yanı sıra, santralla Ören Limanı arasındaki 5 kilometrelik sahil şeridinde de binlerce ölü balık su yüzüne çıktı. Aynı zamanda ÖRVAK Başkanı olan CHP'li Belediye Başkanı Turan, daha önce de balık ölümleri yaşandığını, ancak bunun nedenini tam olarak tespit edemediklerini belirtti.

Aşırı klorlu su
Bu kez Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne balık ve su numuneleri gönderdiklerini kaydeden Turan, balıkların aşırı klorlu deniz suyundan öldüğünün saptandığını söyledi. Turan şöyle konuştu:

"Balık çiftliğindeki üretimi denizden su alarak sürdürüyoruz. Santralda denizden alınan su, soğutma suyu olarak kullanılıyor. Makinelerin yosun yapmaması için suya aşırı klor ekleniyor. Klorlu deniz suyu tekrar denize bırakılıyor. Çok klorlu deniz suyu, denizdeki birçok balığın da ölümüne neden oldu. Sahilde canlı balık kalmadı. Daha önce santralı uyardık, ama dinlemediler. Zararımız iki milyon YTL."

Bize öyle bir bilgi gelmedi
Santralın Üretim Müdürü Osman Ferah Altunay ise kendilerine balık ölümleriyle ilgili bir bilgi gelmediğini savundu. Altunay şunları söyledi:
"Bize konuyla ilgili bir şey intikal etmedi. Belediye yetkilileri bilgi vermedi. Ancak 13 yıldır faaliyetini aralıksız sürdüren termik santralın aşırı klor kullanması nedeniyle balıkların öldüğünü sanmıyorum. Denizden aldığımız suyu kullandıktan sonra aynı şekilde geri veriyoruz. Kullanılan klor oranı deniz suyundaki klor oranını geçmez. Ayrıca devlet kurumlarının yapacağı inceleme ve bilimsel raporlar doğrultusunda konuşmak daha doğru olur."

Oksijensizlik öldürüyor
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde de su girdisi olmayan Mogan Gölü'nde toplu balık ölümleri meydana geldi. Gölün kıyılarına binlerce balıkla kurbağa yavrusu vurdu. Balıkçılar, Mogan Gölü'nün iki yakasında meydana gelen balık ölümlerinin, sudaki oksijen miktarının azlığından meydana geldiğini öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-cinayeti_55292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!