Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yetkililer Mogan Gölü için Verdikleri Sözleri Tutmadı

Gölbaşı Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, yaptığı açıklamada, ilçesinin en önemli çevre değerlerinden biri olan Mogan Gölü'nün tüm çabalarına rağmen yıllardır temizlenemediğini söyledi.

BirGün Gazetesiölbaşı Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, yaptığı açıklamada, ilçesinin en önemli çevre değerlerinden biri olan Mogan Gölü'nün tüm çabalarına rağmen yıllardır temizlenemediğini söyledi. Göreve gelen çevre bakanlarının gölün temizlenerek eski canlılığına kavuşturulacağı yönünde sözler verdiğini ifade eden Ömercan, "Bugüne kadar görev yapan çevre bakanlarının hemen hemen hepsi bölgeye geldiler ve gölün temizleneceğine dair sözler verdiler, ama hiçbiri gerçekleşmedi. Mogan Gölü'nün kirlilik sorununu ıo yılı aşkın süredir dile getiriyoruz hala ilerleme sağlanamadı" diye konuştu. Ömercan, Mogan Gölü'nün "Özel Çevre Koruma Bölgesi" olduğunu, ancak gölün çevresinde korunması gereken bölge statüsüne uygun hiçbir önlemin görülemeyeceğini belirtti.

Gölde birçok kuş türünün yaşadığını ve yuvalarının bulunduğunu dile getiren ölbaşı Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, kuşların insanlar tarafından rahatsız edildiğini, birkaç kez yuvaladıkları sazlıkların yakıldığını kaydetti. Ömercan, kuşların rahat bir yaşam sürebilmeleri ve göl çevresinin insan eliyle kirletilmesinin önüne geçilmesi için hızla önlem alınması gerektiğini söyledi. Çevre Mühendisleri Odası yetkilileri ise "Kızılırmak suyunun sülfat ve tuzluluk oranının yüksek olduğunu" öne sürerek, Mogan Gölü'ndeki ekosistemin devamlığı açısından bu suyun göle aktarılmasının "sakıncalı" olduğu görüşünü savundular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yetkililer-mogan-golu-icin-verdikleri-sozleri-tutmadi_57092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!