Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevre Dostu Konut Dönemi Başlıyor

İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği,(İEOSB) Japonya'da uygulanan Yeşil Ev projesini İzmir'de hayata geçiriyor. Bu amaçla Toros'taki Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesine Yeşil Ev kurulacak. Bu evde bütün elektrikli aletler, güneş ve rüzgar enerjisi ile çalıştırılacak. İzmir'deki 480 okuldan yaklaşık 20 bin öğrencinin ziyaret

Yeni Asır Gazetesi
1 Çevre Dostu Konut Dönemi Başlıyor

İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (İEOSB) Japonya'da uygulanan Yeşil Ev projesini İzmir'de hayata geçiriyor. Bu amaçla Toros'taki Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesine Yeşil Ev kurulacak. Bu evde bütün elektrikli aletler, güneş ve rüzgar enerjisi ile çalıştırılacak. İzmir'deki 480 okuldan yaklaşık 20 bin öğrencinin ziyaret etmesinin sağlanacağı Yeşil Ev önümüzdeki öğretim yılında faaliyete geçecek.

İZKA destekliyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği AR-GE Müdürü Yaşar Abdullah Ayaz, elektriğin doğal yollarla elde edilmesinin dünyanın kirlenmesini büyük oranda azaltacağını belirterek, çevreye katkı sağlamak ve gelecek kuşakları bu konuda bilinçlendirmek için Yeşil Ev projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Yeşil Ev'i İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesine kuracaklarını belirten Ayaz, "Projemizin bütçesi 213 bin lira. İZKA tarafından desteğe değer gören projemizin bütçesinin yüzde 75'i bu ajans tarafından karşılanacak. Bu evi öğrencilere tanıttıktan sonra labaratuvar vazifesi görmesi amacıyla okulda bırakacağız. Genç kuşaklar çevre kirliliğinin nasıl azaltılabileceğini görmüş olacaklar" dedi.

Yakından tanıyacaklar

Evin çatısına güneş panelleri ve rüzgar tribünü koyacaklarını ve bunlardan elde edilecek enerjiyi depolayacakları anlatan Ayaz, evin içinde elektrikle çalışan bütün eşyaların bulunacağını kaydetti. Öğrencilerin bu sayede nasıl elektrik üretimi yapıldığını ve nasıl kullanıldığını yakından göreceklerini açıklayan Ayaz, "Bu boyutuyla proje Türkiye'de bir ilk olacak. Öğrenciler, rüzgar enerjisinin, fotovoltaik pillerin (güneş pilleri) kurulması, enerjinin depolanması gibi teknik ayrıntıları birebir görecekler.

Japonya'da her okulda var

Yeşil Ev'in Proje Koodinatörü Dr. M. Tuğrul Şahbaz ise sözleşmesi imzalanarak fiilen başlayan projenin 9 ayda tamamlanacağını vurguladı. Amaçlarının bir model oluşturmak olduğunu açıklayan Şahbaz, bu tip evlerin Almanya, Fransa, İspanya, İtalya'da çok yaygın olduğunu söyledi. Japonya'nın Kyoto kentindeki bütün okullarda bu projenin uygulandığına dikkat çeken Şahbaz, "Biz örnek bir proje yapıyoruz. 480 okuldan öğrencileri Yeşil Ev'e taşıyıp, 20 bine yakın öğrenciye bu evi tanıtacağız. Projenin tamamlanmasının ardından tanıtım çalışmaları için televizyon programları yapacağız. Web sitesi kurarak, ödüllü kompoziyon yarışması yapacağız. Ayrıca fuarlara katılarak tanıtacağız" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-dostu-konut-donemi-basliyor_81348.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Calismalariniz konusunda sonsuz basarilar diliyorum. Cok onemli konu hakkinda calisilmasi beni mutlu etti. Umarim bu calisma diger okullarin seviyesine kadar iner, gelecek nesiller de buyuklerinin kendilerine birakamadigi ortami kendileri yakalar. Ayrica fuar aktiviteleri hakkinda haberdar edilebilirsem sevinirim. Calismalarinizda basarilar dilerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!