Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Katlediliyor

İstanbul’da birbiri ardına başlayan büyük ölçekli konut projeleri mevcut hafriyat döküm alanları sorununu başka bir boyuta taşıdı. Çevre ve Orman Bakanlığı, hafriyat bertaraf yetkisini 2010 yılında yasa değişikliği ile büyükşehir belediyelerine devredince milyarlarca dolarlık rantın döndüğü denetimsiz bir piyasa ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
Çevre Katlediliyor

stanbul’da birbiri ardına başlayan büyük ölçekli konut projeleri mevcut hafriyat döküm alanları sorununu başka bir boyuta taşıdı. Çevre ve Orman Bakanlığı, hafriyat bertaraf yetkisini 2010 yılında yasa değişikliği ile büyükşehir belediyelerine devredince milyarlarca dolarlık rantın döndüğü denetimsiz bir piyasa ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen alanlara yine belediyenin iştiraki olan İSTAÇ aracılığıyla döküm işlemi yapılıyor. İhale açılmaksızın hafriyat döküm işini üstlenen İSTAÇ, belediyenin diğer 25 iştiraki gibi meclis denetiminin dışında.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Hakkı Sağlam, bakanlığın yetki devri ve İBB’nin rekabet ortamı oluşmadan ihalesiz şekilde kendi kuruluşuna yaptırdığı hafriyat döküm işi ile ilgili önümüzdeki günlerde yargıya başvuracak. Kentin gün geçtikçe büyüyen hafriyat sorununa dikkat çeken Sağlam, İBB’nin 12 yapay göletin bulunduğu Arnavutköy, Yeniköy ve Durusu’daki bazı parselleri döküm alanı olarak belirlediğini, Arnavutköy’deki yapay göletin de bu nedenle kuruduğunu anımsattı. Çıkan hafriyatın geri dönüşümünün sağlanması gerektiğini ancak Türkiye’de bu yöntemin uygulanmadığını belirten Sağlam, bu durumun da büyük bir rant yarattığını vurguladı.

100 milyar dolar

İstanbul’da otoparktan sonra en büyük sıcak paranı kaynağının hafriyat döküm yerleri olduğunu belirten Sağlam, “Hafriyat peşin para ödenerek dökülüyor, vadesi, kredisi, taksidi yok. Denetim dışı olduğu için kesin bilemiyoruz ama 100 milyar dolar civarında bir ranttan bahsediliyor” dedi.

Yetki devrinden sonra İBB’nin döküm işini hiç denetlenmeyen iştiraklerinden birine vermesinin birçok soru işareti yarattığını dile getiren Sağlam, “24 saat döküm yapılıyor. Maliye eskiden yollarda ve döküm alanlarında denetim yapardı, artık kalktı. Ortada belge yok, kaynağı istedikleri gibi kullanıyorlar. İşler, siyasi erk bu işinde içine girmediği sürece devlet kuralları içinde gayet sağlıklı yürüyordu. Burada ciddi bir rant var, siyasi kurumlar müdahale etmek istiyor. Devlet memurları baskı altına alınıyor, ceza kesen mühendisin, müdürlerin yeri değiştiriliyordu” diye konuştu.

Toprak ve su risk altında

Sağlam, kentin çeperlerindeki Beykoz, Silivri, Çatalca, Sancaktepe, Tuzla’da bulunan tarım arazilerinin, su koruma havzalarının hafriyat dökümü için kullanıldığını belirterek, bunun da bir ihtiyaç olduğunu ancak standartlara uygun yapılması gerektiğini söyledi. Verimli tarım arazilerine gelişigüzel her türlü hafriyatın dökülmesinin yarattığı risklere dikkat çeken Sağlam, “Hafriyatta asfalt kırıkları, kimyasal malzemeler bulunuyor. Kimyasallar tarım toprağına, yeraltı sularına zarar veriyor. Bu atıkların hem kontrol altında dökülmesi, hem ayıklanması gerek. Geri dönüşümünün sağlanması en ideal olanı” diye konuştu. Sağlam, kaçak döküm yapan firmalara bir yaptırım uygulanmadığına da dikkat çekti.

Riva'da kaçak hafriyat

Riva Deresi’nin mutlak koruma alanına kot farkını gidermek ve araziyi tarıma elverişli hale getirmek için yapılan dolgu çalışması bölgenin ekolojik dengesini tehdit ediyor. Yaklaşık bir yıldır süren çalışma ile arazi adeta hafriyat dökümü alanına dönüşmüş. Riva, endemik bitki türleri, göçmen kuşların yumurtlama bölgesi. Ayrıca hafriyatla Tarım Müdürlüğü’nce 60 cm’lik kot artışının çok üzerine çıkıldığı açıkça görülüyor. Çevredeki köylüler de sel baskını riskini arttıracağını düşündükleri hafriyat dökümünden şikâyetçiler. Her gün araziye hafriyat taşıyan kamyonların 120 TL karşılığında döküm işlemi yaptığı, parselde otopark gibi kamyonlara fiş kesildiği söyleniyor.    

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-katlediliyor_88214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!