Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevre Katliamı Zeytinliklerle Sınırlı Değil!

“Sanayinin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” sadece zeytinliklerin değil; kıyıların, denizlerin, meraların tahribatına, bunlar yetmezse denizi doldurarak kurulacak adalara da yol veriyor.

yapi.com.tr
Çevre Katliamı Zeytinliklerle Sınırlı Değil!

Yasa tasarısına göre, yeni sanayi alanlarının üretilmesi ve planlanmasında tek söz sahibi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olacak.

Birgün Gazetesi'nden Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Sanayicilerin vergi, fon gibi mali yüklerini azaltan hükümlerin yanı sıra yatırımı teşvik amacıyla arsa tahsisi de kolaylaştırılıyor. Zeytinliklerin “ölüm fermanı” olarak nitelendirilen tasarı kıyıların, denizlerin, meraların tahribatıyla sonuçlanacak düzenlemeler içeriyor.

Denizler de doldurulabilecek

Tasarıya göre, kıyılar ve denizin doldurulmasıyla oluşacak yeni alanların yanı sıra mera niteliğindeki araziler de endüstri bölgeleri için tahsis edilecek. Kıyılarda yer alan illerdeki coğrafi şartların zorluğu ve uygun alanların bulunmaması veya kıyı alanının yetersizliği gerekçesiyle denizlerin doldurulmasının da yolu açılıyor. Böylelikle deniz dolgu alanlarının yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün ‘müjdesini’ verdiği yapay adalar da sanayinin kullanımına sunulacak. Denizin doldurulmasına ilişkin kararı valiliğin teklifi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verecek. Doldurulan alan devletin mülkü olarak kalacak.

Meralar da bedelsiz verilecek

Tasarı ile endüstri bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi sitesi ile bunlar için ek alanlara ‘ihtiyaç’ duyulması durumunda meralar da tahsis edilebilecek. Arazilerin mera vasfı değiştirilirken, sanayicinin ot bedeli ödemekten kurtulmasını sağlayan bir hüküm de tasarıda yer aldı.

Tasarı ile ayrıca sanayi için kullanılacak arsa fiyatlarına üst limit getirilecek. Bu da kamuya ait arsalar ya da kamulaştırma yoluyla edinilen arsaların sanayici tarafından ucuza elde edilmesinin yolunu açacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-katliami-zeytinliklerle-sinirli-degil_158971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!