Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Asırlık Zeytin Ağaçları Yeni Yerlerine Taşındı

Nilüfer Belediyesi, özel bir firmanın inşaat alanında kalan asırlık 2 zeytin ağacını zarar vermeden başka bir alana nakletti.

yapi.com.tr
Asırlık Zeytin Ağaçları Yeni Yerlerine Taşındı

Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Kurtuluş Mahallesi’nde özel bir firmanın inşaat alanında kalan biri 410, diğeri de 325 yıllık iki zeytin ağacını, inşaat firmasının da desteği ile hiçbir zarar vermeden yeni yerlerine taşıdı. Olay, asırlık zeytin ağaçlarının inşaat alanında kaldığını gören Kurtuluş Mahallesi sakinlerinin Nilüfer Belediyesi’ne başvurusu ile başladı. İHA'nın haberine göre, inşaat firmasının da zeytin ağaçlarının korunması konusunda hassasiyet gösterip, maddi ve manevi destek vermesiyle iki ağacın vatandaş-belediye-özel firma iş birliğiyle taşınmasına başlandı.


İş makineleri ile yerinden büyük özenle sökülen zeytin ağaçlarının yeni yerlerine uyumu için taze sürgün dalları budandı ve boydan küçültme yapıldı. Ağaçlar daha sonra vinçler aracılığıyla TIR’lara yüklenerek yeni yerleri olan Kurtuluş Mahalle Muhtarlığı bahçesine götürüldü. Dikkatle bahçeye nakledilen zeytin ağaçları, hemen ardından da çelik teller ile sabitlendi ve tankerle açılan karıklara can suyu doldurularak kabaran toprağın kılcal kökleri sarması sağlandı. Ekipler  ağaçların yeni yerlerinde yaşayabilmesi için bakımını sürdürüyor.
Bir ağacın bile Nilüfer Belediyesi için önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu iki zeytin ağacını kurtararak çevre adına önemli bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Burada hem mahalle sakinlerimizin hassasiyeti hem de inşaat firmasının büyük çaba göstermesi bizi ayrıca mutlu etti. Herkese yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asirlik-zeytin-agaclari-yeni-yerlerine-tasindi_157640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!