Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Katliamına Yeşil Işık

AKP hükümeti, Batı Karadeniz'de geniş bir sahil şeridi, orman ve sulak alan bitki örtüsünün içinde kaldığı, ayrıca 1. derece doğal SİT alanı olan Acarlar Gölü ve Longoz ormanına dayanan, 4 bin dönümlük bir alanı serbest bölge ilan etti.

Cumhuriyet Gazetesi
Çevre Katliamına Yeşil Işık

KP hükümeti, Batı Karadeniz'de geniş bir sahil şeridi, orman ve sulak alan bitki örtüsünün içinde kaldığı, ayrıca 1. derece doğal SİT alanı olan Acarlar Gölü ve Longoz ormanına dayanan, 4 bin dönümlük bir alanı serbest bölge ilan etti. TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği) 1998'de aynı alan için alınan serbest bölge kararını yargıya götürmüş, davayı kazanmıştı.

12 Mart 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının kapsadığı alan TMMOB'nin dava dilekçesinde şöyle tarif edildi: "Sakarya İpekyolu Serbest Bölge sahası; Batı-Doğu yönünde yaklaşık 6 km uzunluğunda, 500-700 metre genişliğinde Karadeniz'e paralel uzanan ince bir sahil bandını ve doğu sınırında kuzeye doğru uzanarak denizi de içine alan 4 binlik dönümlük bir alanı kapsıyor." Serbest bölgenin hemen sınırında Acarlar Gölü ve Longoz Ormanı olduğu belirtilerek söz konusu bölgenin 1. Derece Doğal Sit Alanı olduğu vurgulandı.

TMMOB, 1998'de aynı alanı da kapsayan 100.000 dönümlük "İpekyolu Vadisi Serbest Bölgesi" kararını yargıya götürmüş, davayı kazanmıştı. Danıştay 10. ve 6. Daireleri Müşterek Heyeti'nce verilen iptal kararı ile bu iptal kararını onaylayan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararında belirtilen hukuka ve kamu yararına aykırılıklar ve gerekçeler, dava konusu Bakanlar Kurulu kararı için de geçerliliğini koruyor. Dilekçede, "Dava konusu Bakanlar Kurulu kararı ile tesis edilen işlem hukuka karşı hileli bir işlem niteliğindedir" denildi.

200 kuş türünün yuvası
Tabanı çeşitli ağaç ve bitki türleri ile kaplı olan göl ve sulak alanlara "longoz" deniyor. Acarlar Gölü Subasar (Longoz) Ormanı Adapazarı ilinin sınırları içinde; Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü yerin yaklaşık 6 km batısında yer alıyor. Acarlar Gölü, 23 kilometrekarelik büyüklüğüyle Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük subasar ormanı. Çok zengin hayvan türlerini de barındıran Acarlar Gölü Longozu, Amazon ormanlarını andıran bir doğa harikası. Bu alanda, nemli iklim şartları nedeniyle hem orman, hem de orman altı bitki örtüsü çok çeşitlilik gösteriyor. Türkiye'nin nadir su bitkilerinden su menekşesi, göl soğanı, bataklık eğreltisi, su küpesi, sarı nilüfer ve su keneviri de bu alanda yetişiyor.

Acarlar Longozu, Sakarya Nehri'nin ağzından batıya doğru 26 km uzanan ve kumul, bataklık, açık su ve subasar orman habitatlarının bir mozaiğini içeren Kefken-Karasu kıyıları Önemli Bitki Alanı (ÖBA) sınırları içinde kalıyor. Florasında Bem Sözleşmesi (dünya genelinde koruma altına alınan bitki türlerini koruyan sözleşme) listesinde yer alan 6 tür bulunur.

Acarlar Longozu kuşlar için de vazgeçilmez bir alan. Anadolu'nun üzerinden geçen iki önemli göç yolundan birisinin üzerinde bulunması nedeniyle longozda yıl boyunca 200'e yakın kuş türü ya konaklıyor ya da kuluçkaya yatıyor. Kuş uzmanlarının yaptığı gözleme göre yerli, yaz göçmeni, kış göçmeni ve geçit yapan birçok kuş türü Acarlar Longozu'nda barınma, saklanma, üreme ve beslenme imkânı buluyor. Bu kuş türlerinin arasında alaca balıkçıl, kaşıkçı, çeltikçi, karabatak, dalgıç türleri, bahri, elmabaş pakta, altıngöz, kadife ördek, deniz ve balık kartalları sayılabilir. Acarlar Longozu bu özelliği ile Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsünde ve Sakarya Deltası Önemli Kuş Alanı sınırları içinde yer alıyor.

Uluslararası sözleşmelere aykırı
Dava konusu serbest bölge ilan edilerek "SİSBAŞ Sakarya İpekyolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ''ye devrediliyor. TMMOB dilekçesinde dava konusu serbest bölgenin, kumul şeridinin ve Acarlar Gölü'nün ekolojik sistemini yok edeceğini belirterek kamu yararı, anayasa, Çevre Koruma Kanunu aykırı olan serbest bölge kararının ayrıca şu uluslararası sözleşmelere de ters düştüğünü sıraladı:

**Stockholm Çevre Deklarasyonu

***1990 Paris Şartı, 1992 Rio Zirvesi Sonuç Bildirgesi

***Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı

***Karadeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-katliamina-yesil-isik_57989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!