Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevre Kirliliği Alman Arkeologu Utandırınca

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Hititler'in kutsal şehri Nerik'in izlerini bulabilmek üzere yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserler bölgeye ziyaretçi ilgisini artırdı. Çalışmaların yapıldığı Oymaağaç köyündeki çevre kirliliği kazı çalışmalarına başkanlık eden Berlin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rainer Czichon'u

yapi.com.tr / AA
Çevre Kirliliği Alman Arkeologu Utandırınca

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Hititler'in dini merkezi Nerik'in izlerini bulabilmek için yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserler bölgeye ziyaretçi ilgisini artırırken, çalışmaların yapıldığı Oymaağaç köyünde çevre kirliliği yaşanmasına neden oldu.

Kazı çalışmalarına başkanlık eden Berlin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rainer Czichon'un, çevre kirliliğinden rahatsız olduğunu ve bu durumdan utandığını köy halkıyla paylaşması üzerine köyde geniş çaplı temizlik çalışması başlatıldı.

Oymaağaç Höyük'te yürütülen kazı çalışmaları beşinci yılını doldururken, ortaya çıkarılan eserler yerli ve yabancı ziyaretçilerin bölgeye olan ilgisini artırdı.

Kazı başkanı Doç. Dr. Rainer Czichon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beşinci yılını geride bırakmaya hazırlandıkları çalışmalarda bugüne kadar önemli bulgular elde edildiğini söyledi.

Bu zamana kadar ortaya çıkarılan eserlerin bilim adamları ve turistlerin bölgeye ilgisini artırdığını ifade eden Czichon, yerleşim bölgesine gelen misafirlerin gördüğü çevre kirliliğinin, köy halkı hakkında olumsuz düşünceleri beraberinde getirdiğini belirtti.

Bu durumun kendisini utandırdığını vurgulayan Czichon, şunları kaydetti:
''5 yıldan bu yana ben burada arkeoloji kazısı yapıyorum. Yöre insanı ile artık iç içe olduk. Çalışmalar ilerledikçe birçok tarihi bulgu ortaya çıkmaya başladı. Her sene bir sürü insan buraya geliyor. Almanya'dan arkadaşlarım, bilim adamları ve bu sene ilk defa turist de geldi. Bu durum bizi oldukça sevindirdi. Ancak biraz utanıyorum. Çünkü köyde çok pislik vardı. Burada bir şey yapmanın zorunluluğunu hissettim. Bölgeye gelen insanların rahat etmesi gerekir. Belki ileride burada pansiyon, lokanta ve benzeri birçok iş yeri açılabilir. İnsanlar burada kalabilmeli. Yine ilerleyen dönemlerde buraya yerel bir müze açabiliriz ama ilk olarak temiz bir mekan olmalı. Almanya'da uygulandığı gibi 'Bizim köy güzel olsun' kampanyasına başlamak istedim. Bu düşüncemi de köy halkıyla paylaştım. Benim bu düşüncemi haklı bulan köy halkı, cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarına başladı. Biz buna sponsor olduk. Umarım düşündüğüm gibi devam eder''.

Turistlerin temiz bir yeri daha çok tercih ettiğine dikkati çeken Czichon, ''Temizliğin olduğu yerde güven de oluyor. Turistler, 'Yerler pis ise evler nasıl acaba' diye düşünüyor. Onun için ilk olarak caddeleri ve meydanı temizlememiz lazım. Bu, alışkanlık haline gelebilmeli. Kazanan her zaman yöre halkı olacaktır'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının oluruyla Gerda Henkel Vakfı, Freie Üniversitesi, Deutsche Orient-Gesellschaft, Bilkent Üniversitesi, Knödler Decker Vakfı, Dresden Teknik Üniversitesi, Tepe Knauf ve özel sponsorların desteğiyle yürütülen çalışmalarda daha önce bir sur ve sur kapısı ile bir mabede ait olduğu düşünülen temel duvarlar ortaya çıkarılmıştı. Kazılarda bugüne kadar çeşitli kaplar ve hava tanrısının sembolü olan boğa figürünün parçalarının yanı sıra dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, çivi yazılı tabletler ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen mezarlar bulunmuştu.

10 yıldan fazla sürdürülmesi planlanan kazılarda şimdiye kadar ortaya çıkarılan eserler, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-kirliligi-alman-arkeologu-utandirinca_82884.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!