Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Çevre, Sanayi, Kent, Ulaşım, Enerji Politikaları İnsanca bir Yaşam Ekolojisine Göre Düzenlenmelidir''

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, çevre, sanayi, kent, ulaşım ve enerji politikalarının insanca bir yaşam ekolojisine göre düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Çevre, Sanayi, Kent, Ulaşım, Enerji Politikaları İnsanca bir Yaşam Ekolojisine Göre Düzenlenmelidir''

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, çevre, sanayi, kent, ulaşım ve enerji politikalarının insanca bir yaşam ekolojisine göre düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde dikkatlerin, yeryüzünün evrimine özgü gelişmelerin yanında esas olarak sermaye egemenliği ve dizginsiz azami kar güdüsünün yol açtığı yanlış politikalara odaklanması gerektiğine işaret etti. Yanlış teknoloji, sanayileşme, tarım, kentleşme, ulaşım, enerji ve maden politikaları ile birlikte doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar ve derelerin de talana açılması, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirletilmesi ile çevre sorunlarının arttığını kaydeden Çakar, sanayileşme ve planlı sosyal kalkınma yaklaşımı temelinde tarım, çevre, enerji, ulaşım, teknoloji, sağlık, eğitim ve diğer alanlara yönelik politikalar bir bütünlük içinde ele alınması gerektiğini belirtti. Çakar, başka türlü insanca bir yaşam ve toplum ekolojisi oluşturmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Yapılması gereken çalışmaların çok yönlü olduğunu ifade eden Çakar, şunları kaydetti:

''Sanayinin enerji yoğunluğunu sektörel yapılanma değişikliği ile azaltmak üzere çalışmalar yapılması; emek ve kaynak yoğun üretimden ileri/yüksek teknoloji yoğunluklu, enerji yoğunluğu düşük bir üretim yapısına geçilmesi gerekmektedir.

Sanayi dallarının katma değer ve istihdam katkısı, çevre kirliliği, enerji tüketim yapısı gibi kriterler eşliğinde öncelik göstergeleri ve tercih edilmesi gereken teknolojiler belirlenmeli, tesislerin bu kriterlere göre kurulması ve kapasite artırımını da kapsayan ivedi bir sanayi planlaması yapılmalıdır.

Teknoloji, sanayileşme ve çevre politikaları arasında uyum esas alınarak tarım alanlarına sanayi tesisleri kurulmamalı, çarpık kentleşme ve kıyı yağmasının önüne geçilmeli, sanayi atıkları kontrol altında tutulmalı, arıtma tesisleri şart olmalı ve denetlenmeli, geri dönüşüm proje ve teknolojileri kullanılmalıdır.

Doğru sanayi, enerji, ulaşım ve kentleşme politikalarıyla birlikte su israfı ve kirliliğinin, katı ve tehlikeli atıkların, toprak kirliliğinin, erozyonun, sera gazı salımının, deniz kirliliğinin kontrolü; biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi, temiz üretim teknolojilerinin kullanılması, çevre dostu yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, sermaye talanının kar güdüsünün önüne geçirilmelidir.''

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-sanayi-kent-ulasim-enerji-politikalari-insanca-bir-yasam-ekolojisine-gore-duzenlenmelidir_87711.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!