Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSBÜK-ABD Enerji Bakanlığı Enerji Verimliliği Projesi

ABD Enerji Bakanlığı Politika ve Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı vekili Andrea Lockwood, ''Türk hükümetinin enerji verimliliğini yaymak konusundaki çabalarının enerji güvenliği ve ekonomik büyümeyi destekleyip cesaretlendireceğini görmekteyiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
OSBÜK-ABD Enerji Bakanlığı Enerji Verimliliği Projesi Foto: Zerin Özdilek (AA)

ABD Enerji Bakanlığı Politika ve Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı vekili Andrea Lockwood, Gaziantep OSB Toplantı Salonu'nda düzenlenen, ''Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)- ABD Enerji Bakanlığı, Enerji Verimliliği Projesi'' tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada enerji talebinin giderek arttığını söyledi.

ABD'nin enerji miktarını azaltacak politikaları ve hedefleri hakkında bilgi veren Lockwood, ''Türk hükümetinin enerji verimliliğini yaymak konusundaki çabaları enerji güvenliği ve ekonomik büyümeyi destekleyip cesaretlendireceğini görmekteyiz. Türkiye hükümeti, sanayide enerji verimliliği teşviklerini, enerji tasarrufu yatırımları yapan şirketler yoluyla gerçekleştirmektedir. Bu açıdan Türk hükümetinin bakış açısını övgüyle anıyorum'' diye konuştu.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ise Türkiye'de şu anda 271 OSB bulunduğunu, bunlardan 157'sinin işletme aşamasında olduğunu belirtti. Söz konusu OSB'lerde 69 bin 900 hektar OSB alanı, 51 bin sanayi işletmesi, 1 milyon 20 bin kişilik istihdamı oluştuğunu ifade eden Nakıboğlu, şöyle konuştu:

''Ayrıca OSB'lerde 25 milyar kilovat saat elektrik tüketimi, 5 milyar metreküp doğalgaz tüketimi bulunmaktadır. Alan olarak ülkemizin en büyük OSB'si olan Gaziantep OSB'de ise 800 işletme faaliyettedir. OSB'de ayrıca 100 bin kişilik istihdam merkezi, arıtma sistemi, enerji santrali, itfaiye grubu, fuar ve sergi alanı, en son teknolojiyle donatılmış F tipi altyapı sistemi, 3,5 milyar kilovat saat elektrik tüketimi, 300 metreküp doğalgaz tüketimi bulunmaktadır.''

Enerjiyi verimli kullanmak

Nakıboğlu, gün geçtikçe büyüyen ve gelişen Gaziantep'te artan yatırımcı taleplerini karşılamak amacıyla, 11 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen OSB'yi kurma çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Gaziantep'teki OSB'lerin toplam 35 milyon metrekare alana ulaşacağını aktaran Nakıboğlu, şöyle devam etti:

''Enerji ve çevre kirliliği günümüzün en önemli sorunlarındandır. Enerjiyi azami verimlilikle kullanmak hem insanlar hem de işletmelerimizin ekonomik sağlığı için son derece önemlidir. Ülkemizde bu konuda 'en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir' sözü çok sık olarak kullanılmaktadır. Tasarruf konusunda her firma imkanları ölçüsünde gerekli tedbirleri almaktadır. Amaç azami tasarruf olduğundan bu toplantıyla başlayacak çalışmalar sonrası daha fazla tasarruf, önce işletmelerimizi sonra da ülkemizi sevindirecektir.''

ABD Enerji, Politika ve Uluslararası İlişkiler Kıdemli Danışmanı Srinivas Mirmira'nın ''Enerji Verimliliği Projesine Giriş'' konulu sunumunun ardından değerlendirme paneli yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osbuk-abd-enerji-bakanligi-enerji-verimliligi-projesi-_102244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!