Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre ve Orman Bakanı Şaşırdı: Beş İlde Orman Yok Yangın Nasıl Çıksın?

Çevre ve Orman Bakanlığı, geçen yaz Ege ve Akdeniz bölgelerini kasıp kavuran orman yangınlarından sonra Türkiye'de orman yangınlarından en az etkilenen illeri açıkladı. Son beş yıl içinde Ağrı, İğdır, Muş, Nevşehir ve Van'da orman yangınları çıkmadı.

BirGün Gazetesib>Çevre ve Orman Bakanlığı, geçen yaz Ege ve Akdeniz bölgelerini kasıp kavuran orman yangınlarından sonra Türkiye'de orman yangınlarından en az etkilenen illeri açıkladı. Son beş yıl içinde Ağrı, İğdır, Muş, Nevşehir ve Van'da orman yangınları çıkmadı. Sözkonusu 5 ilin ya orman alanlarına sahip olmadığı, ya da sahip olduğu ağaçlık alanların da orman vasfını yitirmiş alanlar olduğu biliniyor. Böylece açıklanan veriler Türkiye'de orman alanı bulunan bütün illerde orman yangını çıktığını ortaya koyuyor.

Açıklanan verilere göre son beş yılda 76 ilde orman yangını çıkarken bu yangınlarda toplam 32 bin 808 hektarlık alan kül oldu. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Bursa milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine verdiği yanıtta Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili bilançoyu açıkladı. 21 Kasım 2007 tarihi itibariyle son beş yılda çıkan orman yangınları konusunda bilgi veren Bakan Eroğlu, bu süre içinde 76 ilde orman yangını felaketinin yaşandığını kaydetti. Orman yangınlarının sebeplerini üç ana grupta toplayan Bakan Eroğlu, bu etkenleri ise "ihmal ve dikkatsizlik, kasıt ve kaza" olarak sıraladı. Eroğlu, anız çöplük, avcılık, çoban ateşi, sigara, piknik gibi nedenlerden çıkan yangınların ihmal başlığı altında sıralandığını bildirdi.

Eroğlu, 2006 yılı sonu itibariyle yanan alanların tamamının ağaçlandırıldığını belirtirken ağaçlandırma çalışmalarının 2008 yılında da süreceğini kaydetti. Son beş yılda Türkiye'nin orman yangınlarında toplam 32 bin 808 hektarlık orman alanını kaybettiğini vurgulayan Eroğlu, Ağrı, İğdır, Muş, Nevşehir ve Van'da ise beş yıllık süre içinde orman yangını meydana gelmediğini söyledi. Çevre ve Orman Bakanı, bakanlıkça hazırlanan "Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Eylem Planı (2008-2012)" çerçevesinde toplam 420 bin hektarlık alanın ağaçlandırma ve rehabilitasyonunun yapılacağını bildirdi. Eroğlu, bu faaliyetler için toplam 477.1 milyon YTL kaynak ayrıldığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-orman-bakani-sasirdi-bes-ilde-orman-yok-yangin-nasil-ciksin_58000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!