Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: "Bir Suçlu Varsa, Herkes Cezasını Çekmelidir"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Samsun’da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir” dedi.

yapi.com.tr
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: "Bir Suçlu Varsa, Herkes Cezasını Çekmelidir" Foto: İlyas Gün (AA)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Samsun’da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir” dedi.

Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile geldiği Samsun’da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.

Samsun’a ve Türk halkına başsağlığı dileyen Bakan Bayraktar, “En önemli candır. 10 insanımızı kaybettik, bir de kaybımız var. Hiçbir şey bu canları geri getirmez. Hiçbir mazeret bu canların kaybını telafi etmez. Üzüntümüz sonsuzdur ve bu hususta ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

“Beş insanımızı TOKİ konutlarında kaybettik” diyen Bayraktar, bu bakımdan son derece üzgün olduklarını ve Samsun’da bu selde yitirilen canların sorumluluklarının kendilerine ait olduğunu belirtti. Bayraktar, “Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir. Özellikle de suçlu aramak da yanlıştır. Varsa zaten bunu ortaya çıkaracağız” dedi.

“ÇED raporu, zemin etüt raporu, imar planı, hepsi alınmıştır”

Bulundukları yerde 2 bin 500 konut planlandığını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

“1970 yılından beri burası konut alanı, elimde imar planları var. Neydi burada önceki binalar, derenin kenarında, derenin yatağındaydı. Biz onları kaldırdık, dereden çekme mesafesi 12 metre, çekme mesafesinde bunları yaptık. ÇED raporu da burada. ÇED ne demek, Çevresel Etki Değerleri. O gün ÇED raporu, zemin etüt raporu, imar planı, hepsi alınmıştır. Bundan sonra yukarıya doğru, Yılanlı Dere Vadisi’nde şu anda gecekondular var. Onları da değiştireceğiz. Dere yatağında gecekondular, kaçak yapılar var, onları da değiştireceğiz”.


“Ne gerekiyorsa yapacağız”

“Burada gecekondulaşma, kaçak ve çarpık yapılaşma ortadan kaldırılmalıdır” diyen Bayraktar, “Eskiden beri gelen İmar Kanunu’muzda olan bodrum katları iskanı konusunu belki bir daha gözden geçirmemiz gerekecek. Bu, bize bunu öğretti” dedi. Bu noktada devletin, TOKİ’nin yaptığı yapıların imar ve inşaat yönünden bir yanlışlığa sahip olmadığını aktaran Bayraktar, “TOKİ konutlarında bir hasar yoktur, su baskını, sel baskını vardır. Konutlarda ne bir kayma var, ne bir hasar var ne de bir yerinde kırılma dökülme var. Sadece baskın var. Bu bakımdan üzüntümüz sonsuzdur. Ne gerekiyorsa yapacağız, buradaki derenin ıslahı yönünden, derenin kenarındaki binaların kaldırılması yönünden. 850 yerde su baskını oldu, o bakımdan incelemelerimize devam edeceğiz” dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-sehircilik-bakani-bayraktar-bir-suclu-varsa-herkes-cezasini-cekmelidir_100719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!