Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un İçine Bir Buçuk Milyonlu "Yeni Şehir"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, İstanbul'un içine 3. havalimanını da kapsayacak Kemerburgaz'dan başlayıp Başakşehri'ni Kayabaşı'nı içine alacak, bir buçuk milyon nüfuslu yeni bir şehrin kurulacağını söyledi.

yapi.com.tr
İstanbul'un İçine Bir Buçuk Milyonlu "Yeni Şehir"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın hazırlayıp sunduğu Ankara Gündemi programına konuk oldu. Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik ve Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtlayan Bayraktar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gazetecilerin “kentsel dönüşüm” ile ilgili sorunları üzerine,  "Kentsel dönüşüm bizim için milli bir meseledir" dedi.

Bakan Bayraktar şunları kaydetti: "Kentsel dönüşüm, Türkiye'nin olmazsa olmaz meselesidir. 20 milyon konut stoğumuzdan 13-14 milyon konutumuzun elden geçirilmesi, deprem aksı ve deprem fayı üzerinde bulunan yaklaşık 6.5 milyon konutumuzun 20 yıl içerisinde yenilenmesi, ilk 2 yılda vatandaşın güvenini kazanmak konusunda bakanlığımız çok ciddi çalışmalar yaptı. Bunun yanı sıra dünyadaki güzel şehirleri inceliyoruz. Kentsel dönüşüm kapsamında şehrin eskiyen merkezlerini, köhneleşmiş merkezlerini yenilemek, şehrin marka değerini arttırmak için yapılan projeleri inceliyoruz. Şehirlerimizin marka değerini arttırmak suretiyle hem yurt içinden hem yurt dışından daha fazla turizm getirmek için arkadaşlarımızla devamlı çalışma içerisindeyiz. Bir taraftan da yasal düzenlemeleri yapıyoruz."

“AK Parti’li Belediyeler dışında istediğimizi alamıyoruz”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında AK Parti'li belediyeler dışında istediklerini alamadıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, "Bu iş siyaset dışı, siyaset üstü bir iştir. Vatandaşlarımızın sağlığıyla, geleceğiyle, güvenli yaşamıyla ilgili bir iştir. Bu bizim çocuklarımıza, torunlarımıza olan borcumuzdur. Vatandaş da bu işin takip ediyor ve biliyor zaten kimi taktir edeceğini. Biz bu işi memleket meselesi, milli mesele olarak yapıyoruz. Ama bu konuda istediğimiz düzeye gelemedik. Hangi belediyemiz daha hazırlıklıysa, vatandaşı ikna etmişse, orada daha çok faaliyet gösterecek, devletin imkanlarını burada daha çok seferber edeceğiz. Bizim beraber yürüyeceğimiz kanadımız belediyelerdir" dedi.

Bakan Bayraktar, talep doğrultusunda kentsel dönüşüm yaptıklarını, istemeyen birinin evini yıkmak, yenilemek gibi bir durumun olmadığını belirterek, "Bazıları çıkıp, 'Kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm' diyor. Kimseyi evinden çıkartmak gibi bir amacımız yok. Kentsel dönüşümün olacağı yerdeki herkesle anlaşma yapılıyor. Ama anlaşma yapsan bile başka bir bölgeden birileri geliyor orada provokasyonlar yapıyor. Bunlar olacaktır. Çünkü yapılan hayırlı işleri engellemek isteyen, ülkenin gelişmesini kalkınmasını istemeyen az da olsa grup var" diye konuştu.

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili konuşan Bayraktar, "Tamamen saçma, kitap dışı, kural dışı bir durum. Hata, kusur var, bazı olaylarda atlama da olabiliyor ama kesinlikle kasıt, yolsuzluk gibi bir şey söz konusu değil. Böyle bir şey olsa 500 bin konut yapamazsın, 15-20 bin konut yaparsın. Eğer dürüstlüğü öne çıkarmazsak, insanların duasını almasak, 1 kuruşun hesabını yapmasak 500 bin konut, 180 hastane, 800 okul ve diğer sosyal donatıları yapmak mümkün olmazdı" ifadelerini kullandı.

Ankara'da Saraçoğlu Mahallesi'nde de kentsel dönüşümün yapılacağını söyleyen Bayraktar, "Sağlam olan binaları soyacağız, yıkmadan cephelerini restore edeceğiz. Butik oteller, şehir gezinti alanları, kafe, müze ve restoranlar yapacağız. Müthiş bir proje olacak ve Ankara'nın marka değerini müthiş arttıracak" dedi.

Çevre Mühendisi İstihdamı

Bakan Bayraktar çevre mühendisi istihdamı konusunda, "Çevre mühendisi meslektaşlarımızı bize verilen kota doğrultusunda alıyoruz ama çok mezun olursa biz hepsini kamuda eritemeyiz. Çevre mühendislerini diğer çevre kanadında biraz daha istihdam edeceğiz. Çok ciddi sayıda mühendis alacağız, o konuda çalışmalarımız var" dedi.

Trabzon’a Akyazı Stadı

Trabzon'a yapılacak statla ilgili bilgiler veren Bakan Bayraktar, "Akyazı'da stadın yapılacağı yapılacağı yaklaşık 800 bin metre karelik bir alanda dolgu yaptık ve dolgu hemen hemen bitti. Stadın kaplayacağı alan çevresiyle birlikte en fazla 30 bin metre karedir. Burası bir spor kompleksi olacak. Yeşil alanlar, fuar alanı, otel ve Trabzon'a müthiş bir zenginlik kazandıracak. Trabzon'un marka değeri artacak, Trabzon'a gelecek turist sayısını ve Trabzon'un cazibe olma özelliğini arttıracak. Yapacağımız stat, dünyanın en modern statlarından biri olacak. Stat bizim namusumuz oldu, bizim olmazsa olmazımız oldu. Bu işi ince eleyip sık dokuyoruz. 40 bin kişilik bir stat olacak ve 18 ayda bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

İstanbul’un içinde 1.5 milyon insanı barındıracak "yeni bir şehir"

Bakan Bayraktar 3. havalimanını da kapsayacak Kemerburgaz'dan başlayıp Başakşehri'ni Kayabaşı'nı içine alacak Küçükçekmece'ye kadar olan bölümde yeni büyük bir şehrin kurma projesi kapsamında kamulaştırmaların devam ettiğini belirterek, "Burası çok iddialı bir şehir olacak. 1.5 milyon nüfusu barındıracak bir şehir olacak. Yeni kurulacak şehrin bazı bölümlerinde ekolojik yerleşim alanları kuracağız, sadece bisikletlerin ve elektrikli arabaların girebileceği bölgeler yapacağız, çiçek bahçeleri yapacağız, donanımlı göletler yapacağız, dünya çapında iddialı olacak ve İstanbul'un da marka değerini arttıracak" şeklinde konuştu.

İstanbul'a kurulacak yeni şehrin nüfus getirmeyeceğini kaydeden Bayraktar, "İstanbul'a gelen zaten kendi cazibesi içerisinden geliyor. İstanbul'da yapacağımız yeni şehir projesi, İstanbul'un çöküntü alanlarını taşımaya yönelik bir projedir, kentsel dönüşüme destek veren bir projedir. İstanbul'un bazı bölgelerinden buralara gitmek isteyenler var. Çünkü burası sanayi ve diğer hizmetlere daha yakın" dedi.

"İsrail’e mülk satışı yok"

Bakan Bayraktar, İsrail'in Türkiye'den çok mülk aldığı konusundaki iddialara ilişkin, "İsrail'e mülk satışı oluyor mu ki? Ben İsrail'e mülk satıldığını bilmiyorum. Daha önce de yoktu. Yabancılara mülk satışı var ama her yabancıya da yok" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-icine-bir-bucuk-milyonlu-yeni-sehir_104582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!