Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birçok Hedefine Ulaşamadı

Depremin ülke için tehdit oluşturduğunu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarının güçlendirilmesi hedefini, “talep olmadığı için” gerçekleştiremedi. Su kalitesi izlenen nokta sayısını artıramayan bakanlık, birçok hedefine de ulaşamadığını bildirdi.

yapi.com.tr
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birçok Hedefine Ulaşamadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarının depreme karşı güçlendirilmesinden, korunan alanların ülke yüzölçümüne oranının ve sera gazı emisyonları kayıt altına alınan tesis sayısının artırılmasına kadar kritik önemdeki birçok projede hedefe ulaşamadı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; Bakanlığın 2019’a ilişkin performans sonuçları tablosu, halk ve çevre sağlığına yönelik konulan hedeflerin büyük bölümünün gerçekleştirilmediğini gözler önüne serdi. Ülkedeki deprem riskinin tehdit oluşturduğunu belirten Bakanlık, 2019 yılında herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan güçlendirme işlemine yönelik talep gelmediğini açıkladı. 2019 hedefini 100 olarak belirleyen Bakanlık ulaşılan noktayı ‘sıfır’ olarak açıkladı. Hedefe ulaşılamamasının gerekçesi olarak şu gösterildi: “Hiçbir kurumdan bu yönde bir talep gelmedi.”

Raporda, ‘tehditler’ başlığı altında sıraladığı maddeler de dikkat çekti. Buna göre, deprem, afet riski, çarpık yapılaşma ve şehirlerin kimlik sorununun tehdit oluşturduğu ifade edildi. Ülkede ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında evsel atık geri kazanım oranını yüzde 13’ten yüzde 18’e çıkarmayı hedefleyen Bakanlık, hedefin yalnızca yüzde 4’ünü gerçekleştirebildi. Bakanlık, 2019 yılında proje kapsamında yapılan çalışmaların veri girişinin devam ettiğini belirterek hedefe bu yüzden ulaşılamadığını savundu.

Atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının artırılması için konulan hedef de başarıya ulaşmadı.

Sera gazı emisyonları kayıt altına alınan tesis sayısı da öngörülen şekilde artırılamadı. Ülkede sera gazı emisyonları kaydedilen mevcut 641 tesis sayısını 670’e çıkarmayı planlayan bakanlık, yalnızca 6 tesisi bu kapsama alabildi.

Ekoloji adına atılması planlanan adımlara yönelik hedefler de istenilen düzeyde gerçekleşmezken; su kalitesi izlenen nokta sayısının artırılması hedefi de ödenek yetersizliğine takıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-bircok-hedefine-ulasamadi_179032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!