Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Yasa Tasarısı Sonunda Meclis'te

Çevre Yasa Tasarısı Sonunda Meclis'te

CNN Türk
Çevre Yasa Tasarısı Sonunda Meclis'te

eclis gündeminde 10 yıldır bekleyen çevre yasa tasarısı, sonunda Meclis Genel Kurulu'na geldi. Tasarı çevre kirliliğine karşı yeni yaptırımlar ve para cezaları öngörüyor. Avrupa Birliği'ndeki düzenlemelerin örnek alındığı tasarının, önümüzdeki perşembe günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerilerinin de dikkate alındığı tasarıda, çevre kirliliğinde en düşük para cezası 50 YTL olarak belirlendi.

Ceza miktarları
Gürültü ve rahatsız edici titreşime neden olan konutlar için 200 YTL, araçlar için 600 YTL, işyeri ve atölyeler için ise 2 bin YTL ceza kesilecek. Fabrika, şantiye ve eğlence yerleri için ise 6 bin YTL ceza kesilmesi öngörülüyor.

Egzoz ölçümü yaptırmayanlara 250 YTL, standartlara aykırı emisyona neden olanlara 500 YTL, hava kirliliğine yol açan tesisleri izin almadan kuranlara 12 bin YTL ceza kesilecek. Hava kirliliğine konut neden olursa ceza miktarı 150 YTL
olacak.

Yasak atıkları toprağa gömenlere 12 bin YTL, içme suyu koruma alanlarına atık boşaltanlara 24 bin YTL, Türkiye'ye tehlikeli atık sokanlara ise 1 milyon YTL para cezası kesilecek. Liman, tersane, marina gibi işletmeler, atıkların depolanması ve imhasıyla ilgili tesisleri yaptırmak zorunda kalacak.

Düzenlemeye göre, tehlikeli kimyasal atıklarla ilgili faaliyetlerde bulunanlar, mali sorumluluk sigortası yaptıracaklar.

Sadece kirleten değil, izin veren de ceza alacak
Çevresel etki değerlendirmesi yani ÇED sürecinde yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler, bilgi vermemekte direnenler ile ÇED sürecinde sahte belge düzenleyenler ve kullananlar, altı aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike yaratan faaliyetler, süre verilmeksizin durdurulabilecek. Ayrıca, çevrenin korunması amacıyla mobil telefonlardan her ay abone başına 1 YTL kesinti yapılacak.

Çevre yasa tasarısı Meclis gündeminde 10 yıldır yasalaşmayı beklemiş, ancak Genel Kurul gündeminde bir türlü alınamadığı için üç kez kadük olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-yasa-tasarisi-sonunda-mecliste_42411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!