Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevreci Devrim

Dünyada atmosferi en fazla kirleten ülke olan Çin, Almanya'yı geride bırakarak yenilenebilir enerjide dünyanın en büyük pazarı haline geldi.

NTV
Çevreci Devrim

Dünyada atmosferi en fazla kirleten ülke olan Çin, Almanya'yı geride bırakarak yenilenebilir enerjide dünyanın en büyük pazarı haline geldi.

Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Çin’de çevreci bir devrim yaşanıyor. Çin'in yenilenebilir enerji üretme kapasitesi henüz ABD'nin gerisinde dünyada ikinci sırada. Ancak Çin rüzgâr, güneş ve su gibi doğal kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji sektöründe en hızlı büyüyen ülke. Geçtiğimiz yıl Çin’de toplam 14 bin megawatt güce sahip rüzgâr türbinleri kuruldu.

Çin 2009 yılında rüzgâr gücü kapasitesini 25,8 gigawatta yükselterek Almanya’yı geride bıraktı. 2008’de Çin’in rüzgâr gücü kapasitesi henüz 12,02 gigawatttı. Çin güneş enerjisi sistemlerinde de Almanya’yı geçti. Geçtiğimiz yıl Çin, güneş enerjisini elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panellerin üretiminde pazar payını yüzde 40’a yükseltirken, Almanya’nın payı yüzde 15’e geriledi.

Güneş enerji sistemleri sunan Çin-Alman ortak girişimi Sinosol AG Stuttgart’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sven Krug bunu Çin’de üretim kalitesinin giderek yükselmesine bağlıyor. Krug, “Çin mallarının kalitesi başta gelen dünya markalarıyla yarışabilecek düzeyde. Deneyimlerimiz Çinlilerin de artık kalitenin sürekliliği konusunda ileri görüşlü olduklarını gösteriyor“ diyor.

Sinosol şirketi güneş enerjisi ürünlerini Çin'den alıp, Avrupa’ya satıyor. Çin’de yenilenebilir enerji sektöründe yaşanan patlama sayesinde firma son yıllarda yüzde 100 büyüme kaydetti. Almanya’da çatılara kurulan her iki fotovoltaik güneş panelinden biri Çin’den geliyor. Alman firmalar Çinli rakiplerinin sunduğu uygun fiyatlarla baş etmekte zorlanıyor.

Alman üreticiler Çinli firmaların devletten aldıkları teşviklerle rekabette avantaj sağladıkları eleştirisinde bulunuyor.

Ancak Sinosol AG Stuttgart’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sven Krug, bu değerlendirmeyi doğru bulmuyor ve Almanya’da hükümetin verdiği teşviklerle özellikle ülkenin doğusunda büyük miktarda güneş enerji sistemleri kurulduğuna dikkat çekiyor. Sven Krug, Almanya’da Çinli firmalarla rekabette zorlanan Alman firmaların Çin’deki yenilenebilir enerji sektöründe şansını da düşük görüyor.

Sven Krug, Alman firmaların güneş enerji sistemlerinin kurulduğu alanlar ve parkların planlamasında Alman firmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Alman firmaları Çin’e cazip gelecek teknolojiye ulaşsalar da Çin’deki kamu ihalelerini kazanma şansları çok az.

Avukat Ji Hailong, “Yabancı firmaların resmi olarak ihalelere katılma hakkı var ama gerçek şu ki büyük projeleri Çinli firmalar alıyor. Bir başka deyişle, Çinli bir işletmeyle ‘Joint Venture’ adı verilen ortak girişimle ihalelere katılmak gerekiyor“ değerlendirmesini yapıyor.

 

ETİKETLER: çevre enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreci-devrim_83240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!