Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevreci Santral, 2 Bin 500 Kişiye İş Kapısı Olacak

Naksan Holding'in iştiraklerinden Adularya Enerji, Türkiye'nin en çevreci kömür santralini kurmak için harekete geçti. Eskişehir'de 440 milyon Euro yatırımla kurulacak 290 megavat kapasiteli santraller ile 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Santral aynı zamanda Türkiye'nin Kyoto sözleşmesine uygun ilk termik elektrik santrali olacak.

Zaman Gazetesi
Çevreci Santral, 2 Bin 500 Kişiye İş Kapısı Olacak

Naksan Holding'in iştiraklerinden Adularya Enerji, Türkiye'nin en çevreci kömür santralini kurmak için harekete geçti. Eskişehir'de 440 milyon Euro yatırımla kurulacak 290 megavat kapasiteli santraller ile 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Santral aynı zamanda Türkiye'nin Kyoto sözleşmesine uygun ilk termik elektrik santrali olacak.
 
Rixos Grand Otel'de, Adularya Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik AŞ tarafından Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde yapılması planlanan Yunus Emre Termik Santrali'nin yapım ve kredi anlaşmalarının imza töreni yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile EPDK Başkanı Hasan Köktaş'ın katıldığı törende Naksan Holding ile Çek Cumhuriyeti Bankası Czech Export Bank arasında 440 milyon Euro'luk kredi anlaşması imzalandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin yerli kaynaklarını harekete geçirecek yatırımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Eskişehir'de 300 megavatlık kurulacak tesis bizim için çok önemli. Kömür, dünyanın birincil enerji kaynağı olma yolunda önemli potansiyele sahip. Kömür Türkiye için de vazgeçilemez. Yerli kaynaklarımızı harekete geçirmek zorundayız." diye konuştu.

Adularya Enerji tarafından Eskişehir Mihalıççık ilçesinde kurulacak yatırım kapsamında 290 megavatlık termik santral kurulacak. Santralin işletimi için yıllık 2,5 milyon ton kömür üretilecek. Santralin gerekli kömür ihtiyacı Adularya Enerji tarafından işletilen kömür santralinden sağlanacak. Yıllık 2 milyar 210 milyon kilovat elektrik üretilecek santralle, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 1,17'si karşılanmış olacak. 3 yıl içinde tam kapasite ile devreye alınması beklenen yatırımla Türkiye'nin enerjide ithalat faturasının yıllık 150 milyon dolar azalması bekleniyor.

Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu da, Naksan Holding'in iştiraklerinden biri olan Adularya Enerji AŞ'nin Eskişehir'de kuracağı çevre dostu termik santralin 290 megavat elektrik üretim kapasitesiyle Türkiye'nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi. Nakıboğlu, santrallerinde ve maden işletmelerinde yaklaşık 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini belirtti. Projeye kredi veren Çek Cumhuriyeti Export Bank Üst Yöneticisi Lubomir Pokorny de konuşmasında, geçen yıl müzakerelere başladıklarını hatırlatarak, projenin hayata geçmesi için imzaların atılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Yunus Emre Termik Santrali, 2x145 megavat (MW) kurulu güçte olacak. Yerli linyit yakıtlı, baca gazı arıtma sistemiyle kurulan santral, AB ve Kyoto kriterlerine uygun Türkiye'nin ilk santrali olma özelliğine sahip olacak. İki ünite şeklinde dizayn edilen santralin ilk ünitesinin 29 ay, ikinci ünitesinin ise 34 ay sonunda devreye alınması planlanıyor. Santralin ihtiyaç duyduğu yıllık 2,5 milyon ton kömürün EÜAŞ, TKİ, KİAŞ ve Adularya'ya ait sahalardan çıkartılması için gerekli madencilik ekipmanlarının temini, Ferrit S.R.O. firması tarafından üstlenildi. Santrallerde kullanılan kömürün yıkanması için Türkiye'nin en büyük yıkama ünitesinin de kurulacağı belirtildi. 

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreci-santral-2-bin-500-kisiye-is-kapisi-olacak_81661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!