Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreciler Bu Kez 'Kısmen' Galip

Çevreciler Bu Kez 'Kısmen' Galip

Radikal Gazetesi
Çevreciler Bu Kez 'Kısmen' Galip

b>Manavgat ilçesindeki kumullar üzerinde kendiliğinden boy veren çam ağaçlarının oluşturduğu Sorgun Ormanı'ndan bu kez çevrecileri 'kısmen' sevindiren haber geldi. Ormana golf sahası yapılması planı 'kısmen' rafa kalktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sorgun Ormanı'nda golf sahası yapılması için iki şirkete G1 ve G2 adıyla arazi tahsis etmişti. Bakanlık, iki yıl sonunda bu tahsislerden G2'yle ilgili olanı iptal etti. 1450 dönümlük tahsisin 'firma sorumluluğunu yerine getirmediği için' iptal edildiği belirtildi.
Sivil toplum örgütleri ve Manavgatlıların tepkisine neden olan tahsislerin iptal edilmesi için uzun süreden beri savaş veren çevreciler ise memnuniyet duydukları kararı, yine de yeterli bulmuyor.

'Bu orman bir bütündür'
Side Doğa Gönüllüleri Sözcüsü Ali Yükser, buraların tahsis alanından çıkarılmasının yeterli olmadığını belirterek, kumul bölgesinin koruma altına alınması gerektiğini savundu. Yükser, "Tüm yurtta ormanlık alanlarda yapılan tahsisler iptal edilmeli. Ormanlık alanlarda bilim adamlarının ve halkın görüşü alınmadan, Çevre Etki Değerlendirme raporları alınmadan tahsisler yapılmamalı" dedi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz ise, ormanın yeniden turizme tahsis edilebileceğini hatırlattı: "Sorgun ormanları bir bütün olduğu için, tüm tahsislerin iptali gerekir. Şirket sorumluluğunu yerine getirmediği için değil, buradaki orman varlığının korunması için tahsis iptal edilmeliydi. Burası ekosistemi olan bir orman. Kumul hareketini önlemek için, kuş hareketinin devamı için, turizm için, halkın piknik yapabilmesi için tahsislerin tamamen iptali gerekir. Umarım 'Firma sorumlulukları yerine getirilmedi' gerekçesiyle iptal edilen tahsis, yeniden verilmez. Bakanlığın böyle bir yanlışa yeniden gireceğini sanmıyorum. Eğer bu yapılırsa, halkın bakanlığa asla güveni kalmaz."

Turizmi teşvik operasyonu
Fıstık çamı, kızılçam ve karaçam ağaçlarından oluşan 3120 dönümlük Sorgun Ormanı, Turizm Bakanlığı'nın 4957 sayılı kanun ile 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikler sonucu aldığı yetkiye dayanarak Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı'ndan çıkarılmıştı. Orman içi turistik mesire alanı olarak ayrılan saha, 28 Ocak 2004'te golf sahası ve otel alanı olarak değiştirildi. Burada 27'şer delikli iki golf sahası ve iki otel sahası kurulması kararı alındı.

G1 olarak anılan 1450 dönümlük alan 49 yıllığına TURAB Turizm Şirketi'ne, aynı büyüklükteki G2 alanı yine 49 yıllığına DAĞ Turizm A.Ş.'ye tahsis edildi. Turizm Bakanlığı'nın son kararıyla, G2 ile ilgili tahsis iptal edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-bu-kez-kismen-galip_42171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!