Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreciler ‘Golf İçin Ağaçlar Kesilmesin’ Yürüyüşü Düzenliyor

Çevreciler, golf sahası yapılmak amacıyla kesilmesi beklenen Antalya’daki asırlık Sorgun Ormanı için Ankara’da buluşuyor.

Zamanevreciler, golf sahası yapılmak amacıyla kesilmesi beklenen Antalya’daki asırlık Sorgun Ormanı için Ankara’da buluşuyor. 20 Ağustos’ta Abdi İpekçi Parkı’na yürüyecek olan çevre dostları, ‘Doğayla Barış’ mitingi düzenleyecek.

Sorgun Platformu Koordinatörü Işıl Eteş, Zaman’a yaptığı açıklamada, Turizm Bakanlığı’nın ‘turizmi teşvik etmek’ amacıyla yüz binlerce ağacın kesilmesine göz yumduğunu ileri sürdü. Bakanlığın, Turizmi Teşvik Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanarak ‘Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı’nda ‘orman içi turistik mesire alanı’ olarak ayrılan Sorgun Ormanı’nı 28 Ocak 2004’te golf ve otel alanı olarak değiştirdiğini anlatan Eteş, ormanın bulunduğu alana iki adet 27’şer delikli golf ve iki adet otel sahası için tahsis kararı alındığını anlattı.

Işıl Eteş, plan değişikliğinden önce ormanın; doğa yürüyüşü, spor ve piknik gibi etkinliklerle toplumun her kesimine açık olduğunu, şu an ise kısıtlı sayıda insana hitap eden bir tesise dönüştürülmek istendiğini belirtti. Plan değişikliğinin Anayasa’nın 10’uncu maddesinde ifadesini bulan ‘eşitlik’ ilkesi ve 169’uncu maddede belirtilen ‘ormanların korunması ve geliştirilmesi’ ilkesini ihlal ettiğini iddia etti.

Tahsis kararının iptali için Danıştay’a iki ayrı dava açtıklarını dile getirerek, “Otellerle ilgili açtığımız davayı kazandık. Ancak kararın zamanında tarafların eline ulaşmaması nedeniyle otel alanı için ağaç kesimi tamamlandı.” diyor. Golf sahaları için yapılan ve ormandaki asıl kesimi başlatacak olan tahsisin iptaliyle ilgili davanın ise devam ettiğini bildiren Eteş, kararın gecikmesi veya yürütmenin durdurulmaması durumunda eylül ayında Sorgun’daki yaklaşık 200 bin ağacın kesimine başlanacağı bilgisini veriyor. Mahkemenin şu an adli tatilde olduğunu hatırlatarak, “Mitingle kamuoyuna sesimizi duyurarak, mahkeme kararını hızlandırmayı, böylece ağaçların kesimini geç kalmadan önlemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Platform temsilcileri, Sorgun’un kurtarılması amacıyla topladıkları 200 bin imzayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e iletti. Sezer’den Turizm Teşvik Kanunu’nun yürürlükten kaldırılması için devreye girmesini isteyen çevreciler, kanunun iptali durumunda diğer orman alanlarının aynı akıbete uğramasının önüne geçileceğini vurguladı. 15 Temmuz’da kurulan Sorgun Platformu’na destek veren kuruluşlar arasında; Çankaya Belediyesi, Doğa Derneği, Biyologlar Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Greenpeace yer alıyor.

350 yıllık doğal orman

Antalya Manavgat’taki 350 yıllık Side Sorgun Devlet Ormanı, ‘Side Turizm Alanı’ kapsamında; asırlık fıstıkçamı, kızılçam ve karaçamdan oluşan, pek çok kuş ve bitki türüne ev sahipliği yapan sık bir doğal orman. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ormanın kesimini otel ve golf sahası yapılmak üzere 49 yıllığına tahsis etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-golf-icin-agaclar-kesilmesin-yuruyusu-duzenliyor_31898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!