Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevreciler, Kaz Dağları için Direnmekte Kararlı

Maden sahasında 425 gün gece gündüz “Su ve Vicdan Nöbeti” tutan Ekoloji Platformu üyeleri, Doğu Biga Madencilik’in kamuoyunu yanılttığını ve ruhsat süresinin sona erdiğini belirtti.

yapi.com.tr
Çevreciler, Kaz Dağları için Direnmekte Kararlı

Kaz Dağları’nda, Çanakkale’ye bağlı Kirazlı bölgesinde yaptığı altın madeni çalışmaları ve 35 bin ağaç kesmesiyle büyük tartışma yaratan Kanadalı Alamos Gold şirketinin yerli ortağı Doğu Biga Madencilik, maden sahasını terk etmeyeceğini duyurdu. Sahada 425 gün gece gündüz “Su ve Vicdan Nöbeti” tutan Kaz Dağları Ekoloji Platformu, şirketin yanlış bilgilerle kamuoyunu yanılttığını ve ruhsat süresinin sona erdiğini bildirdi.

Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’in haberine göre; Alamos Gold ve yerli ortağının ruhsat hakkının 13 Ekim 2019’da bittiğini anımsatan Kaz Dağları Ekoloji Platformu, şirketin iddialarının hiçbir hukuki dayanağının olmadığının, orman izinlerinin iptal edildiğinin ve bölgenin artık Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunun altını çizdi. Platform, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, ruhsatın iptal edildiğini ve şirketin ruhsat hukuku kalmadığını acilen açıklaması gerektiğini belirtti.

Kaz Dağları Ekoloji Platformu, şirket, bölgeyi terk edinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

60 yıl iddiası yalan
Doğu Biga Madencilik Şirketi’nin Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün “60 yıllık işletme hakkımız var” açıklamasına Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden de tepki yükseldi. Derneğin açıklamasında, “Şirketin 2009’da aldığı ruhsat 2019’da bitmiştir. ‘60 yıllık ruhsat hukukumuz var’ iddiası yalandır. Ruhsatlar 10 yıllık sürelerle en fazla 6 kez verilebilir ve bu süreyi uzatıp uzatmamak tamamen bakanlığın uhdesindedir.” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-kaz-daglari-icin-direnmekte-kararli_184752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!