Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kazdağları’nın Zararı Çok Büyük

Prof. Dr. Ünal Akkemik, Alamos Gold’un Kazdağları’nın en az 30 yılına mal olduğunu kaydetti: Ekosistemin ana unsuru ağaçlar ortadan kaldırılınca bu düzen bozuldu.

yapi.com.tr
Kazdağları’nın Zararı Çok Büyük

Kazdağları’nı işgal eden Alamos Gold, yaşam savunucularının direnişinin ardından alandan çekilmek zorunda kaldı. Büyük bir ağaç kıyımı yapan Alamos Gold’un Kazdağları’ndan çekilmesi üzerine rehabilitasyon tartışmaları başladı. Bölgenin ekosistemine uygun rehabilitasyon çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ünal Akkemik, “Alamos Gold, Kazdağları’nın en az 30 yılına mâl oldu” dedi.

Kazdağları’nda 200 bin ağacı katleden Alamos Gold’un bölgeden çekilmesine ilişkin tartışmalar CİMER’den gelen cevapla son buldu. Bölge halkının başvurusu üzerine CİMER’den gelen cevapta “Alamos Gold’un izin iptalleri yapılmıştır” denildi. Bunun üzerine gözler, Orman Genel Müdürlüğü’nün yapacağı belirtilen rehabilitasyon çalışmalarına çevrildi.

BirGün’den Gökay Başcan'ın haberine göre; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik, Kazdağları’nın en az 30 yılda eski haline dönebileceğini belirtti. Yapılacak çalışmaların bölgeye uyumlu olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Akkemik, “Doğal ekosisteminde olan türlerle ağaçlandırma yapılması gerekir. Bu fidan dikimi, tohum ekimi şeklinde olabilir. Popülist bir yaklaşımla, toplumsal baskıyı azaltalım diye çok farklı türlerin getirilmesi doğru değil” dedi.

Akkemik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kazdağları’nda canlı ve cansız varlıkların bir arada oluşturduğu bir ekosistem, bir düzen vardı. Ekosistemin ana unsuru ağaçlar ortadan kaldırılınca bu düzen bozuldu. Orada daha önce var olan türler ilk yıldan itibaren kendini göstermeye başlar. Daha sonra yaban hayatı tekrar var olur.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazdaglarinin-zarari-cok-buyuk_184455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!