Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Çevreciler Rüşvet Alıyor'

Çevre ve Orman Bakanlığı, Rize’nin İkizdere Vadisi’nde hidroelektrik santralı (HES) yapılmasını engelleyen koruma kurulu kararını yargıya taşıyacak. Bakan Veysel Eroğlu, vadiyi sit alanı ilan eden Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun bazı kuruluşlardan görüş almamasının usulsüzlük olduğunu söyledi. Eroğlu HES’e karşı çıkanları,

Radikal Gazetesi
'Çevreciler Rüşvet Alıyor'

Çevre ve Orman Bakanlığı, Rize’nin İkizdere Vadisi’nde hidroelektrik santralı (HES) yapılmasını engelleyen koruma kurulu kararını yargıya taşıyacak. Bakan Veysel Eroğlu, vadiyi sit alanı ilan eden Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun bazı kuruluşlardan görüş almamasının usulsüzlük olduğunu söyledi. Eroğlu HES’e karşı çıkanları, enerji pastasından pay almak isteyenlerden maddi yardım sağlamakla suçladı.

Bakan Eroğlu, dün Keçiören Belediyesi’nin park açılışında, İkizdere’yle ilgili soruları yanıtladı. Koruma kurulunun karar alırken Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Kurulu’ndan görüş alması gerektiğini savunan Eroğlu, hidroelektrik enerjinin bütün dünyada doğayı koruyan en önemli enerji kaynaklarından birisi olduğunu vurguladı. Eroğlu, “Ama nedense enerjide dışa bağımlı olmamıza rağmen sularımız yıllarca boşa aktı, biz baktık” dedi.

Türkiye’nin hidroelektrik enerji kaynaklarını harekete geçirmek için önemli bir hamle yaptıklarını anlatan Eroğlu, şunları söyledi:

‘HES’e karşı çıkmak cinnet’

“Önümüzü kesmek isteyenler var. Ben buna şaşıyorum. ‘Bu, bizim kendi kaynağımız, temiz kaynağımız. Ucuz ve yenilenebilir bir kaynak. Hidroelektrik santrallarına karşı çıkmak kesinlikle cinnettir. Çevrenin tahrip edilmesi asla söz konusu değildir. ‘Derelerde su akmayacak’ diyorlar. Böyle bir şey asla söz konusu değil. Hatta suyu biriktirdiğiniz zaman kuruyan derelere yaz aylarında daha düzenli su vermek mümkün. Küresel iklim değişikliği nedeniyle Karadeniz’de belki 2030-2040 yıllarında yağışlarda bazı artışlar olacak. Bu sel, su baskını, taşkın demektir. Bu bakımdan dereleri ıslah etmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

‘Vatansever çevreciler var’

Eroğlu, çevrecilerin eleştirileri hatırlatılınca, “Ülkesini seven, enerjide dışa bağımlılığın azalmasını isteyen, vatansever çevreciler de var. Bin 600 hidroelektrik santral içinde 3-5 tanesi, doğayı tahrip edebilir ama bunları da biz dikkate alıyoruz, hemen kapatıyoruz, ruhsatlarını iptal ediyoruz. Yaz aylarında kuruyan derenin resmini çekerek, hidroelektriklere karşı çıkmak kadar yanlış bir şey yoktur” dedi.

Eroğlu, hidroelektrik santrallara karşı çıkan grupların, enerji pastasından pay almak isteyen kesimlerden maddi destek aldığını savundu. Kararın ardından santral yapımıyla ilgili bundan sonraki planlarının ne olacağının sorulması üzerine Eroğlu, şöyle konuştu:

“Kararı yargıya götüreceğiz, hukuki işlemlere başlayacağız. Bazı kurullardan görüş alınmaması suretiyle usulsüzlük yapılmıştır. Dolayısıyla bununla ilgili gerekli incelemeleri başlatacağız. Başkalarının gazına gelerek, enerji sektöründen pay almak isteyenlerin gazına gelerek, onların piyonu olmak son derece yanlıştır.”

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-rusvet-aliyor_83413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!