Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Erdoğan: Barajların Önünü Kesmeyin

Başbakan Erdoğan, Enerjisa'nın Bandırma Doğalgaz Çevrim Santralı açılışında İkizdere Vadisi'ndeki HES projelerini engellemek için alınan SİT alanı kararına tepki gösterdi. Erdoğan, "Barajların önünü kesmeyin" mesajı verdi.

Sabah Gazetesi
Erdoğan: Barajların Önünü Kesmeyin

Türkiye elektrik talebinin yüzde 3.5'ini karşılayacak olan Enerjisa Bandırma Doğalgaz Çevrim Santralı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Rize'deki hidroelektrik santral (HES) yapımını engellemek için İkizdere Vadisi'ni SİT alanı ilan etmesine sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Değerli arkadaşım sen bugüne kadar neredeydin yahu? Bugüne kadar oraları niçin SİT alanı ilan etmediniz de şimdi HES çalışmaları başlayınca kalktınız buraları SİT alanı ilan ediyorsunuz? Bizler yıllarca bu ülkede 'su akar, Türk bakar' mantığıyla suya yaklaştık ama artık böyle bakmayalım istiyoruz. Artık 'su akar, Türk yapar' demeye başladık, şimdi de önümüz kesiliyor" dedi.

'Suyu geri dönüştürelim'

Türkiye'nin suyu geri dönüştürüp verimliliği artırması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Öyle günlere geleceğiz ki artık su bizim için çok daha farklı şekilde ihtiyaç arz edecek ve onu bulamaz hale de geleceğiz. Yani öyle biz park, bahçe, buraları gelelim sulayalım falan.... İçme suyu ile buralar sulanmaz. Ama biz hâlâ içme suyu ile park bahçe suluyoruz, araba yıkıyoruz, yolları yıkıyoruz. Bu olacak bir iş değil. Bunlardan her geçen gün vazgeçmemiz gerekiyor" diye konuştu.

2020'de Avrupa'nın 3. büyüğü olacağız

Ekonomideki ve sanayideki büyümenin önümüzdeki dönemde de istikrarlı şekilde devam edeceğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: "2002 sonunda, elektrik enerjisinde Türkiye'nin kurulu gücü 32 bin megavat idi. Şu anda Türkiye'nin kurulu gücü 47 bin 700 megavat. 2009 sonunda tüketim 198 milyar kilowatt saat olarak gerçekleşti. 2010 yıl sonu tahminimiz de 209 milyar kilovatt saat. Talep enerji arzıyla karşılandı ve karşılanıyor. 2020'ye kadar talep 2 katına çıkacak. İnşallah Türkiye, Avrupa'nın üçüncü en büyük kurulu gücüne sahip olacak."'Güvendiler ve 550 milyon euro yatırdılar'

Santral inşaatının 1 Ağustos 2008'de başladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, inşaatın başlamasından bir ay sonra ABD merkezli küresel bir kriz ortaya çıktığını ve bu krizin tüm dünyada yatırım projelerini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Santralı yapan grupların, krize aldırış etmeden, krizi fırsata dönüştürmenin adımlarını attıklarını belirten Erdoğan, "Türkiye'nin ekonomi politikalarına, mali disipline tam anlamıyla güvenerek, örnek bir umut yolculuğuna çıktılar. İşte bu 550 milyon euro tutarındaki yatırımı Türkiye'ye kazandırdılar" dedi.

Yıldız: HES olmadı gaz alırız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun Rize İkizdere Havzası'nda 22 tane HES projesinin bulunduğu bölgeyi SİT alanı ilan etmesine "İkizdere ve Rize'ye hayırlı uğurlu olsun diyorum. Ama aynı zamanda doğal gaz aldığımız ülkeler için de hayırlı uğurlu olsun. Çünkü buradan üretemediğimiz elektriği yaklaşık 500 milyon metreküp civarında, bizim 5 ayrı ülkeden doğalgazı daha fazla almamızı sağlayacak'' diye tepki gösterdi. Yıldız, "Yalnızca dağıtım özelleştirmesinden kaynaklanan gelir yaklaşık 10.5 milyar dolar civarında. Yıl sonunda inşallah bunu 13 milyar dolarla bitirmeyi planlıyoruz'' diye konuştu.

"2015'te 5 bin megavat güce ulaşacağız"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2015 yılında Enerjisa'nın toplam 5 bin megavat kurulu güce ve 6 milyon aboneye ulaşmasını hedeflediklerini belirterek, "Bununla Türkiye elektrik piyasasının yüzde 10'una ulaşmayı hedefliyoruz. Bu şimdiki hedefimiz ama bütün bunların özünde Türkiye elektrik piyasasının bir lideri olmak istiyoruz. Ben bu projeye Bandırma-1 diyorum, inşallah Bandırma-2'yi de yapmak istiyoruz. Bugün burada Bandırma-1'i açarken inşallah, Bandırma-2'nin de en azından fiziki temelini atmış olacağız. Bu projeyi 550 milyon euroya gerçekleştirdik. Bu doğalgaz santralı, bugün Türkiye'nin mevcut gücünün yüzde 2'sine tekabül ediyor'' dedi. Sabancı, 2011'in Sabancı Topluluğu ve Enerjisa Şirketler Grubu için arka arkaya açılışlar yılı olacağını da kaydetti.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-barajlarin-onunu-kesmeyin_83414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!