Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çevreciler Trabzonspor'a Karşı Tezahürata Başlıyor

Derelerin Kardeşliği Derneği Başkanı Remzi Kazmaz, İkizdere ve Fırtına Vadisi'nde yürüttükleri çalışmanın bir benzerini Uzungöl için de başlatacaklarını belirterek, "Uzungöl'ün 3. derece SİT alanında olması HES yapılabileceği anlamına gelmez. Çünkü bir santral en az 40 kilometrelik bir alanı etkiliyor. Biz İkizdere ve Fırtana'daki gibi Trabzon

Referans Gazetesi
Çevreciler Trabzonspor'a Karşı Tezahürata Başlıyor

Çevreciler, Trabzonspor Kulübü'nün Trabzon Uzungöl'de yapmayı planladığı hidroelektrik santralına (HES) karşı yargıya gitmeye hazırlanıyor. Derelerin Kardeşliği Derneği Başkanı Remzi Kazmaz, İkizdere ve Fırtına Vadisi'nde yürüttükleri çalışmanın bir benzerini Uzungöl için de başlatacaklarını belirterek, "Uzungöl'ün 3. derece SİT alanında olması HES yapılabileceği anlamına gelmez. Çünkü bir santral en az 40 kilometrelik bir alanı etkiliyor. Biz İkizdere ve Fırtana'daki gibi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Uzungöl'ü de arkeolojik SİT alanı ve milli park ilan edeceğine inanıyoruz" dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 25 Kasım'da açılan HES ihalesini "Bordo Mavi Enerji" isimli yan şirketiyle kazanan Trabzonspor Kulübü, lisans onayının çıkmasını beklerken, çevreciler de harekete geçmeye hazırlanıyor.
Yarın Trabzon'da düzenleyecekleri su forumunda da konuyu ele alacaklarını belirten, Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Remzi Kazmaz, "Biz daha önce yaptığımız mücadele sonunda Fındıklı derelerini SİT alanı olmasını sağladık. Çayeli ve İkizdere'nin de yüzde 92'si SİT alanına girecek.Şimdi biz bunu yaparken Uzungöl'de HES yapılmak isteniyor. İşin içinde Trabzonspor olduğu için insanlar konuşmuyorlar. Oysa Artvin, Rize ve Trabzon uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan bir bölgeDİR. Fırtına'da yapılmak istenen santral bü yüzden mahkemeden döndü. Abu Deresi ve Çağlayan Deresi de, üzerlerine şirketler üzerlerine santral kurmaya çalışırken koruma kurulu kararıyla kurtuldu" dedi.
 
Remzi KazmazTrabzonspor zedelenir

Uzungöl'e yapılacak HES'in Trabzonspor'a kazanç getirse bile Trabzon halkına zararı olacağını kaydeden Kazmaz, "Olaya öncelikle Trabzon kentinin geleceği açısından bakılmalı. Trabzonspor'un büyük ismi bu santralla Trabzon ve çevreye zarar verir. İlerde bu işin zararı ortaya çıkınca insanların Trabzon sevgisi de zedelenir. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları harekete geçmelidir" diye konuştu. Halihazırda Çaykur Rizespor yönetim kurulu üyesi olduğunu da belirten Kazmaz, ancak aynı şeyi Rizespor yapsa onlara da karşı çıkmaktan geri durmayacağını vurguladı.

Trabzonspor, Uzungöl'e yapacağı HES'ten yıllık 12 milyon YTL'lik bir gelir bekliyor. Kazmaz ise buna katılmadığını söyledi. Kazmaz, "O gelirin alınacağını sanmıyorum. Çünkü Uzungöl, Fırtına'dan daha büyük değil. Kaldı ki Fırtına'dan beklenen gelirler rakamlarının da hayali olduğunu biz tespit ettik. Harcanacak para üretilen elektrikten elde edilecek gelirden daha fazla olur. Trabzon bu olay enine boyuna düşünülmeli yoksa ileride kulüp zora düşer" diye konuştu.
 
Tek bir fidan kestirmem

Uzungöl Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu ise çevrecilerin kaygılarını paylaşmakla birlikte santralın yapımına karşı çıkmayacaklarını söyledi. Uzungöl'ün 3. dereceden SİT alanı olduğu için hukuki bir sorun olmadığını savunan Alibeyoğlu, "Burada önemli olan işletme esnasında dere yatağının cansuyudur. İşletmeci bunu bunu ihmal ederse sıkıntı olur. Uzungöl Trabzonlular için çok önemlidir. Trabzonspor, Trabzon için neyse Uzungöl de öyledir" dedi.

Trabzonspor yerine ihaleyi başka bir şirket kazansaydı kaygı duyacaklarını belirten Alibeyoğlu "Çünkü başka özel bir şirketi sadece karını düşünür. Dolayısıyla derelerin cansuyunu gözardı edebilirdi. Ancak ihaleyi kazanan Trabzonspor bunu suistimal etmez" diye konuştu. Santralın yapımı sırasında bir tek fidanı bile kestirmeye müsade etmeyeceklerini vurgulayan Alibeyoğlu, "Orman kesmeye ve açık kanallara izin vermeyiz. Bir fidan bile kestirmem.Ben de Trabzonspor taraftarıyım ama su tünellerle gidecek. Elektrik üretiminin yapılacağı kısım ise kesinlikle Uzungöl sınırlarının dışında olacak Santral inşaatında kullanacakları taşları bile 50 kilometre uzaklıktan getirecekler. Buradan bir tek taş bile kopartamazsınız. Regülatörle enerji imalatının yapılacağı alan arasında cansuyu eksik edilmeyecek. Bunun garanti edilmesi lazım" dedi. Çevrecilerin tepkilerinin yabana atılmaması gerektiğini vurgulayan Alibeyoğlu, "Çünkü onlar da buraların çocukları" dedi.

İhaleyi kazandıkları gün, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener de santralın yapılacağı alanın SİT bölgesinde bulunduğunu belirterek, bunu aşacaklarını söylemişti. Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Şener, çevresel konulara dikkat edeceklerini belirterek, Uzungöl Belediye Başkanı Alibeyoğlu'nun bütün isteklerinin doğru olduğunu söyledi.
24 megavatlık santralı 2 yılda tamamlamayı planlayan Trabzonspor yönetimi, 5-6 yıl sonra santralı maliyetini çıkarmasını ve ondan sonra da kulübe her yıl 12 milyon YTL gelir bırakmasını planlıyor. Santralda üretilecek elektriğe devlet alım garantisi veriyor.
 
Kulüpler reel sektöre girebilir

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Uzungöl'de yapmayı planladıkları hidroelektrik santralının lisansının çıkmasından sonra mart-nisan gibi projenin hazır olacağını söyledi. Santral ihalesini alan şirketleri Borda Mavi Enerji'nin, kulübün yönetim kurulu üyelerinden Necmettin Aytekin tarafından kurulduğunu ve daha sonra kulübe devredildiğini belirten Şener, "Santral 20-25 milyon dolara malolur. Daha fazla para gideceğini söyleyen uzmanlara katılmıyorum çünkü ben de bu işin uzmanıyım" dedi. Devlet bankaları dahil olmak üzere kredi arayışlarının sürdüğünü kaydeden Şener, projenin hazırlanmasından sonra kredi işinin de çözüleceğini söyledi.

Futbol kulüplerinin reel sektöre girmesinde bir sakınca görmediğini kaydeden Şener, "Biz daha önce de marina aldık. Bizler hazır taraftar potansiyelini kullanıyoruz ama halk yararına çalışan kulüpleriz. Özel şirketlere karşı rekabette bir haksızlık yarattığımızı düşünmüyorum. Kulüpler bu işlere girmek zorunda yoksa parayı nereden bulacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciler-trabzonspora-karsi-tezahurata-basliyor_65344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!