Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevrecilerden Defileli Protesto

Bodrum'un cennet köşelerinden Kisebükü Koyu'ndaki Adalıyalı Mevkii'nin yapılaşmaya açılmaması için ünlü şarkıcı Zeynep Casalini'nin de aralarında bulunduğu çevreciler bir dizi eylem yaptı.

yapi.com.tr
Çevrecilerden Defileli Protesto

DHA'nın haberine göre, Kisebükü olarak bilinen, mavi yolculuğun başlangıç noktası Kisebükü Koyu'ndaki Adalıyalı Mevkii'nin yapılaşmaya açılmaması için ünlü şarkıcı Zeynep Casalini'nin de aralarında bulunduğu doğa sporcuları, tekne kaptanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer aldığı 180 çevreci bir dizi etkinlik düzenledi.

Önce yürüyüş

Bodrum Doğa Sporları Derneği rehberliğinde önce Adalıyalı'ya yürüyüş düzenlendi. Çukurgöl'den başlayan yürüyüşe katılanların bir kısmı orman ve patika yolundan oluşan yedi kilometrelik mesafeyi geçerek Adalıyalı'ya ulaştı. Bir grup da motosikletliyle Çoban Evleri Mevkii'ne araçlarıyla gelerek buradan geri kalan iki kilometrelik kısmı yürüdü. Adalıyalı'da piknik ortamında kumanyalarını yiyip bir süre dinlenenler çevreciler ardından 'Yeter artık, talana koy yok', 'Turizme en büyük yatırım koylarımızı korumaktır', 'Tahsise, tesise hayır' ve 'Kisebükü- Adalıyalı'da doğa katliamına hayır' yazılı pankartlar açtı. Burada basın açıklamasını yapan Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, "Bugün buraya kurdun kuşun, balığın, böceğin dili olmaya geldik. Yaşam alanlarını savunacağımıza söz vermeye geldik. Geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmeden engel olacağımıza söz vermeye geldik. Köylüye çivi bile çaktırmayan 'SİT'tir diyen zihniyet, gelip orman arazisini tahsise açamaz demeye geldik. Kissebükü'nü, Adalıyalı'yı vermeyeceğiz demeye geldik" dedi.

Casalini'li defile

Basın açıklamasının ardından '2015 Adalıyalı koleksiyonunu' adlı defile düzenlendi. Çevrecilerin 'Diren Adalı', 'Çek elini', 'Hadi Çed'leşelim', 'Gözünü toprak doyursun', 'Tasını tarağını, planını alda git', 'Yetti gari', 'Suyumu, toprağımı, havamı vermiyorum, Adalıyalı yaban hayatı' ve 'Mavi yol yaşayacak' üzerlerinde yazılı önlükleri giyip yürüdü. Zeynep Casalini'de 'Kissebükü, kimler istedi vermedik' yazılı önlükle defileye katıldı.

"Hukuk çerçevesinde mücadelemiz sürüyor"

Bakir koyların imara açılmaması için mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, kamuoyunda koylarla ilgili bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti. Geçen 30 Mart Yerel Seçimleri'nde mahalle olan Yalı Beldesi'nin 1/25 binlik planında, protestolarına konu olan alanın turizm yatırım alanı olarak işaretlendiği dile getiren Demiröz, "Hukuk çerçevesinde mücadelemiz sürüyor. Kisebükü, Mavi Yolculuk açısından Gökova Körfezi'nin giriş kapısıdır. Bu koyları muhafaza edememek, deniz turizmini bitirmek demektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevrecilerden-defileli-protesto_128111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!