Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevrecilerin Yeni Silahı

Çataldere köyünde toplanan grup, Senoz Vadisi’ndeki dereler üzerine yapılan Uzundere ve Atabey HES inşaatlarını protesto eden mesajların yer aldığı pankart ve dövizler açtı. Köy meydanından Uzundere HES inşaatı alanına kadar sessiz yürüyüş yapan grup, burada inşaat ve yüksek gerilim hatlarını taşladı. Taşlama sırasında, inşaatta görevli bir kişi,

Cumhuriyet Gazetesi
Çevrecilerin Yeni Silahı

Senoz Vadisi Koruma Platformu üyesi bir grup, Rize’nin Çayeli ilçesi Çataldere köyünde yapımı sürdürülen hidroelektrik santralı (HES) inşaatı ile yüksek gerilim hatlarını taşladı. Çataldere köyünde toplanan grup, Senoz Vadisi’ndeki dereler üzerine yapılan Uzundere ve Atabey HES inşaatlarını protesto eden mesajların yer aldığı pankart ve dövizler açtı. Köy meydanından Uzundere HES inşaatı alanına kadar sessiz yürüyüş yapan grup, burada inşaat ve yüksek gerilim hatlarını taşladı. Taşlama sırasında, inşaatta görevli bir kişi, eylemcileri kamerayla görüntüledi.

‘Hesap verecekler’

Grup adına açıklama yapan Senoz Vadisi Koruma Platformu Dönem Sözcüsü Suna Akyıldız Balcı, HES yapımının durdurulması için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi. Balcı, şunları kaydetti:

“Senoz Derneği ve vatandaşların açtığı dava sonrası Rize İdare Mahkemesi nisanda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak vadiyi terk etmesi beklenen şirketler faaliyetlerini sürdürdü. Buna göz yuman kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kuşkusuz bu sorumlular yasalar önünde bunun hesabını verecektir.”

Senoz Vadisi Koruma Platformu adına suç duyurusunda bulunan avukat Münir Yazıcı da, Rize Valiliği’nin çevre düzenlemesi adı altında şirketlere geçici lisans verdiğini öne sürdü. Yazıcı, “Rize Valiliği, Çayeli Kaymakamlığı, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduk. Akıl ve vicdan sahibi insanları Senoz’a, çevreye ve doğaya sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Barajı ‘şeytan’ ilan ettiler

Tunceli’de bir grup çevreci 1996 yılında yapımına başlanan ve 17 Ağustos’ta su tutmaya başlayan Uzunçayır Barajı’nı, çevreye zarar verdiği gerekçesiyle taşlayarak protesto etti.

Grup adına ilk önce barajın gövdesine çıkarak basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği Tunceli Temsilcisi Barış Yıldırım, Munzur Çayı üzerinde barajlar kurularak bir doğa katliamı yapıldığını vurguladı. Bölgede yapılan barajların gerekli önlemler alınmadan yapıldığına dikkat çeken Yıldırım, şöyle konuştu: “Çevre Kanunu’nda bu tip tesislerin, işletmelerin bulunduğu yerlerde Çevresel Etki Değerlendirme raporu hazırlanması gerekiyor. Arıtma tesislerinin mutlaka yapılması gerekiyor. Tüm bu işlemlerin hiçbirinin yapılmamış olmasına rağmen bu barajın suyunun tutulmuş olması, en iyi tabirle hukuksuzluktur, insan hakları ihlalidir.”

Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra “şeytan” olarak ilan ettikleri barajı taşladılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevrecilerin-yeni-silahi_71574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!