Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreciyiz, Yılda Sadece 2 Bin Ton Siyanür Kullanıyoruz!

Uşak'ın Eşme ilçesi Ovacık köyünde bir süre önce çevrecilerin açtığı davalar nedeniyle ve Danıştay kararıyla üretimine ara verilen Kışladağ Altın Madeni, kapılarını basına açarak kendisini savundu.

BirGün Gazetesib>Uşak'ın Eşme ilçesi Ovacık köyünde bir süre önce çevrecilerin açtığı davalar nedeniyle ve Danıştay kararıyla üretimine ara verilen Kışladağ Altın Madeni, kapılarını basına açarak kendisini savundu. Kanadalı Eldoradogold Madencilik'in Türkiye temsilcisi Tüprag Metal Madencilik A.Ş. tarafından işletilen madenin Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Yılmaz, "Kışladağ, Türkiye'nin en zengin altın rezervine sahip madenidir. Bergama'da 25, Tunceli Ovacık'ta açılması planlanan madende 100 ton altın var. Burada 250 ton altın olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Madeni açmak için 200 hektar tarım arazisi ile 400 hektar orman arazisine kiralama ve satın alma yöntemini uyguladıklarını ifade eden Yılmaz, maden sahası için 160 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti. Köylülerin arazilerine yüksek fiyat verdiklerini söyleyerek maden çıkarma çalışmalarını savunan Yılmaz, köylülerin ve çevre örgütlerinin "binlerce ağaç kesildi" iddialarını ise, 2 bin 500 ağaç kestik ama yerine 75 bin ağaç diktik iddiasıyla cevapladı.

'İşçilerimizin hepsi çevreci'
Madenlerinin ve maden çıkartırken kullandıkları siyanürün çevreye, doğaya ve insan yaşamına zarar vermediğini iddia eden Yılmaz, siyanürle maden çıkartma işlemini savunurken hayli ilginç iddilarda da bulundu. Yılmaz, dünyadaki en zehirli madde olarak bilinen siyanürün, Türkiye'de pek çok sanayi dalında kullanıldığına söyleyerek şirketini savunurken, şunları kaydetti: "Türkiye'de yılda 270 bin ton siyanür kullanılıyor. Biz madende 1 ton suda 350 gram siyanürle, yılda 2 bin ton siyanür kullanıyoruz. Altını çıkartmanın başka bir yolu yok".

Yılda 2 bin ton siyanür kullandıklarını söyleyerek maden şirketini savunan Yıldız, ayrıca şirketlerinde çalışan işçilerin hepsinin de çevreci olduğunu ve şirketin bir olumsuzluğu olduğu takdirde kendilerini şikayet edebileceklerini iddia etti. Yılmaz, işçilerinin kendilerini şikayet edebileceğini belirttikten sonra 2 bin 600 çalışana kendilerinin ekmek parası verdiğini de eklemeyi unutmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreciyiz-yilda-sadece-2-bin-ton-siyanur-kullaniyoruz_56791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!