Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevrede Karamsar Bir Yıl

Suyumuz her geçen yıl daha da azalıyor. Sulak alanlarımız kuruyor. Havamız kirleniyor. Orman arazileri yapılaşmaya açılıyor. Tarım alanlarına endüstriyel tesisler kuruluyor yetmezmiş gibi atık mezarlığına dönüştürülüyor. Arkasında yeşil sermaye ve çokuluslu şirketlerin bulunduğu maden lobisine destek için özel yasa maddeleri hazırlanıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
1 Çevrede Karamsar Bir Yıl

Suyumuz her geçen yıl daha da azalıyor. Sulak alanlarımız kuruyor. Havamız kirleniyor. Orman arazileri yapılaşmaya açılıyor. Tarım alanlarına endüstriyel tesisler kuruluyor yetmezmiş gibi atık mezarlığına dönüştürülüyor. Arkasında yeşil sermaye ve çokuluslu şirketlerin bulunduğu maden lobisine destek için özel yasa maddeleri hazırlanıyor.

Balık çiftlikleri kirletiyor

Balık çiftlikleri geride bıraktığımız yılın en fazla tartışma yaratan çevre sorunlarından birisi oldu. Turistik alanlar dahil olmak üzere sahilin hemen bitişiğine konuşlandırılan çiftliklerin sayısında ciddi bir artış oldu. Bunda Yunanistan’ın tavrı etkili oldu. Yunan hükümeti balık çiftliklerinin denizleri kirlettiği, kıyılara olumsuz etki bıraktığı ve turizmi kötü yönde etkilediği gerçeğinden hareket ederek karasularındaki bu tesislerin tahliyesi yönünde karar aldı. Yunanlı işletmeciler bunun üzerine rotalarını Türk karasularına çevirdiler. Türkiye vatandaşı ortaklar üzerinden Yunanistan’daki balık çiftlikleri Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde konuşlandırılmaya başlandı. Tüm bu gelişmeler, öncelikli işlevi çevreyi korumak olan Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinin gözleri önünde gerçekleşti. Gelişmeler üzerine yargı yoluna gidildi. Balık çiftliklerinin mevcut konumunun değiştirilmesi ve açık denizlere taşınmasını isteyen çevrecilerin açtığı davalar halen Danıştay’da sürüyor.

Kaz Dağları’nda maden sahaları

Ülkemizin evrensel kültür mirasına armağanı olan Kaz Dağları, 2008 yılında sondaj kuyularıyla tanıştı. Önemli bir bölümü milli park olan, her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan, üzerinde bulundurduğu endemik bitkilerle uluslararası literatürde yer edinen, oksijen bakımından Alp Dağları’yla karşılaştırılan, mitolojideki adıyla İda, altın madencilerinin son hedefi oldu. Kaz Dağları’nda, maden işletmek isteyen girişimciler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ilk izinlerini alarak, sondaj kuyuları açmaya başladılar. Çanakkale’den başlayıp Ayvalık bölgesine kadar uzanan yeşil örtüde şimdi öbek öbek çukurlar bulunuyor. Bu çukurlar, bölgenin altın, gümüş, çinko rezervini tespit etmek için açılan sondaj kuyuları. Kuyuların açılması için binlerce ağaç kesildi.

Gelişmelere tepki gösteren sadece yörede yaşayan ve geçimini Kaz Dağları’nın sunduğu olanaklarla sağlayan bölge insanı tepki göstermedi. Kaz Dağları’nı talan etme girişimi salt yurtiçinde değil uluslararası alanda da tepki çekti. Konuyla ilgili çeşitli defalar mitingler düzenlendi, kitle gösterileri gerçekleştirildi. Tepki seslerinin yoğunlaşması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yıl içerisinde Kaz Dağları konusunda daha hassas olacakları yönünde açıklama yapsa da, somut bir adım atılmadı. Ayrıca Güler’in, “Kaz Dağları’nda büyütülecek bir durum yok. Kupa büyüklüğünde sondaj kuyuları açılıyor. Bunu fazla abartmamak gerekir” yönündeki söylemi hâlâ belleklerdeki yerini koruyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevrede-karamsar-bir-yil_65486.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ülkemizde nasıl bir proje geliştirme değerlendirmesi var ise, proje aşamalarında görev alan mühendis arkadaşlarımız üzerlerine düşen görevi yapmaktansa, kendi kurallarını çiğneyerek etik dışı hareketlerde bulunarak çevremize zararlı etkilerin kaynağı olmuştur. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!