Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Çevreye Düşman Bakan’

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Doğu Karadeniz’deki “HES teknik gezisi” ile bölge halkıyla buluştu. Munzur, Çoruh ve Doğu Karadeniz’de ciddi toplumsal tepkilere yol açan HES projelerini yerinde inceleyen EMO Başkanı Cengiz Göltaş, AKP hükümetinin insanları “enerji mi, çevre mi?” ikileminde bıraktığını belirterek Çevre Bakanı Veysel

Cumhuriyet GazetesiTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Doğu Karadeniz’deki “HES teknik gezisi” ile bölge halkıyla buluştu. Munzur, Çoruh ve Doğu Karadeniz’de ciddi toplumsal tepkilere yol açan HES projelerini yerinde inceleyen EMO Başkanı Cengiz Göltaş, AKP hükümetinin insanları “enerji mi, çevre mi?” ikileminde bıraktığını belirterek Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nu “çevre düşmanı” olarak nitelendirdi. Trabzon’da Araklı Vadisi’nde yapılan Akocak, Günayşe, Yukarı Manahos, Çamlıkaya, Çaykara HES alanlarını gezen heyet santralların enerji ihtiyacını karşılamayacağı gibi çevreyi de tahrip ettiği düşüncesinde birleşti.

‘Kavgamız suyu var etmek’

Trabzon’da yapılan gezinin ardından Rize İkizdere Vadisi’nde bulunan İkizdere, Cevizdere, Yokuşlu, İncirli, Güneysu HES alanları gezildi. İkizdere HES alanları gezisinden sonra heyet Derelerin Kardeşliği Platformu yönetim kurulu üyeleri Mehmet Gürkan, Ömer Şan, Saltuk Deniz ve Yaşar Aydın ile buluştu. Yaşar Aydın, büyük kentlerdeki reklam panolarının daha ışıl ışıl olması için Hemşin Vadisi’nin yok olmasına gönüllerinin razı olmadığını söyledi.

EMO Başkanı Cengiz Göltaş “Yapılan küçük ölçekli bu projeler hem doğaya hem de insan yaşamına zararlı. HES’lerde iki temel veri su ve düşüdür. Gerekli olan düşü yeri bulunabilir. Ancak o noktadan enerji elde edilebilmesi için uygun rejimde ve miktarda suyun bulunması gerekir. HES’lerin birçoğu için teknik anlamda olumlu düşünceleri ifade edebilmek mümkün değildir. Çevreye düşman bir Çevre Bakanı, yaşam hakkını savunanları enerji karşıtı gibi tanıtan Başbakan, enerjiyi kaosa sürükleyen AKP’yi kınıyorum” dedi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreye-dusman-bakan_83647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!