Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreyi Kirleten Belediye Başkanına 5 Yıl Hapis Cezası

Çevre kirliliği konusunda TCK'nın çevre suçlarını düzenleyen 181. ve 182. maddelerinin yürürlüğe girmesi için tanınan 2 yıllık sürenin dolmasıyla çevreyi kirleten ve çözümü konusunda İl Çevre ve Orman müdürlüklerine herhangi bir taahhütte bulunmayan belediyelerin başkanlarının kendisini 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemede bulabileceği

Referans Gazetesi
Çevreyi Kirleten Belediye Başkanına 5 Yıl Hapis Cezası

evre kirliliği konusunda TCK'nın çevre suçlarını düzenleyen 181. ve 182. maddelerinin yürürlüğe girmesi için tanınan 2 yıllık sürenin dolmasıyla çevreyi kirleten ve çözümü konusunda İl Çevre ve Orman müdürlüklerine herhangi bir taahhütte bulunmayan belediyelerin başkanlarının kendisini 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemede bulabileceği bildirildi.

Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri dün yaptıkları açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 12 Ekim'de yürürlüğe giren 181. ve 182. maddelerine göre çevreyi kirleten belediyelerin ve tesislerin tanınan 2 yıllık süre içinde mutlak çalışma yapması gerektiğini söyledi. Bu süre içinde arıtma tesisi ve katı atık toplama merkezlerinin kurulması ya da temelinin atılıp çalışmanın sürüyor olması gerektiğini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti: “TCK'nın çevre suçlarını düzenleyen 181. ve 182. maddelerinin yürürlüğe girmesine ilişkin iki yıllık erteleme süresi 12 Ekim'de doldu. Bu süre içinde çevreyi kirleten belediyelerin önemli bölümü gerek duyarlılık gerek korku nedeniyle harekete geçti. Bazıları arıtma tesisi ya da katı atık toplama merkezinin temelini attı. Bazıları hazırlanan projelere dahil oldu. Yani belediyeler ve tesislerin önemli bölümü bize çevreyi kirletmeyeceklerine dair taahhütte bulundu.”

Taahhütte bulunan belediyeler ve tesislere daha hassas yaklaşacaklarını ifade eden yetkililer, “Süre doldu, ancak Konya Büyükşehir Belediyesi'nin arıtma tesisi halen sürüyor. Yani halen kirletme devam ediyor. Birçok arıtma tesisi aynı durumda. Bunlara ciddi anlamda yaptırım uygulanamaz” dedi.

Çevre konusunda adım atmayan, kendilerine taahhütte bulunmayan belde ve tesislerin de bulunduğunu vurgulayan yetkililer, “Bu yüzden belediye başkanları ve fabrika sahipleri kendilerini, haklarında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemede bulabilirler. 2 yıllık süre doldu ve kanun yürürlüğe girdi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreyi-kirleten-belediye-baskanina-5-yil-hapis-cezasi_49048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!