Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevreyi Kirletmenin Bedeli

Kurulması zorunlu atık alım, ön arıtma, arıtma veya bertaraf tesislerini kurmayanlar ile kurup da çalıştırmayanlara uygulanan para cezası 79 bin 364 TL olarak belirlendi. Tehlikeli atıkların her ne şekilde olursa olsun ülkeye girişini sağlayanlara ayrı ayrı 2 milyon 645 bin 527 TL idari para cezası verilecek. Tehlikeli atıkları ilgili mercilere ön

NTV
Çevreyi Kirletmenin Bedeli

Resmi Gazete'de yayımlanan ''Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ''e göre, 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinde belirlenen kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezalarının yeni miktarları 1 Ocak 2010'dan itibaren geçerli olacak. Buna göre, emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine uygulanan ceza 646 TL'den 660 TL'ye, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine bin 293 TL'den bin 321 TL'ye yükseltildi.

Hava kirliliği yönünden önemli etkileri nedeniyle kurulması ve işletilmesi yönetmelikle izne tabi tutulan tesisleri, yetkili makamlardan izin almadan kuran ve işleten veya iznin iptal edilmesine rağmen kurmaya ve işletmeye devam eden veya bu tesislerde izin almaksızın sonradan değişiklik yapan veya yetkili makamların gerekli gördükleri değişiklikleri tanınan sürede yapmayanlara verilen ceza 31 bin 62 TL'den 31 bin 745 TL'ye çıkarıldı. Bu tesislerde emisyon miktarları yönetmelikle belirlenen sınırları aşması halinde uygulanan 62 bin 125 TL olan ceza 63 bin 491 oldu.

Kurulması zorunlu atık alım, ön arıtma, arıtma veya bertaraf tesislerini kurmayanlar ile kurup da çalıştırmayanlara uygulanan para cezası 79 bin 364 TL olarak belirlendi. Tehlikeli atıkların her ne şekilde olursa olsun ülkeye girişini sağlayanlara ayrı ayrı 2 milyon 645 bin 527 TL idari para cezası verilecek. Tehlikeli atıkları ilgili mercilere ön bildirimde bulunmadan ihraç eden veya transit geçişini yapanlara da aynı miktarda ceza uygulanacak.

Standartlara aykırı gürültü ve titreşime neden olan konutlar 517 TL yerine 528 TL, ulaşım araçları bin 552 TL yerine bin 586 TL, iş yerleri ve atölyeler 5 bin 176 TL yerine 5 bin 289 TL, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 15 bin 531 TL yerine 15 bin 872 TL ceza ödeyecek.

Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere verilen para cezası 127 TL'den 129 TL'ye çıktı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreyi-kirletmenin-bedeli_75597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!