Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ceyhan: Ankara İki Kat Daha Alışveriş Merkezi Kaldıracak Potansiyelde

Acity Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Birol Ceyhan, Ankara genelindeki AVM’lerin sayısının 28’e ulaşmasının başkentteki AVM’lerin metrekare olarak Türkiye ve hatta kimi ülkelerin ortalamasından bile yüksek olduğu görüşlerine yol açtığını belirterek, “ Ankara AVM yatırımları açısından doyuma ulaştı sanılıyor. Oysa Ankara mevcut AVM’lerin

Hürriyet ANKARA
Ceyhan: Ankara İki Kat Daha Alışveriş Merkezi Kaldıracak Potansiyelde

Acity Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Birol Ceyhan, Ankara genelindeki AVM’lerin sayısının 28’e ulaşmasının başkentteki AVM’lerin (alışveriş merkezi) metrekare olarak Türkiye ve hatta kimi ülkelerin ortalamasından bile yüksek olduğu görüşlerine yol açtığını belirterek, “Aynı aksta birden fazla AVM kurulması nedeniyle, Ankara AVM yatırımları açısından doyuma ulaştı sanılıyor. Oysa Ankara mevcut AVM’lerin en az iki katı kadar, yeni AVM’yi taşır” dedi.

Başkent Ankara’da birbiri ardına açılan AVM’ler, ‘kaynak israfı mı yapılıyor’,’Ankara’nın bu kadar AVM’ye ihtiyacı var mı?’ sorularını gündeme  getirdi.

Birol Ceyhan, Ankara’da 2005 yılından başlayarak, art arda AVM’ler  açıldığını ve bugün başkentteki AVM sayısının 28’e ulaştığını söyledi.

Çokluğun nedeni talep

Ceyhan, çoğunluğu sabit gelirlilerden oluşan Ankara’lı müşterilerin  gıdadan sonra en fazla parayı giyime harcayan ciddi bir nüfusa sahip olduğunun  altını çizerek, başkentte çok sayıda AVM açılmasının nedeninin gerçekten böyle  bir talep olmasından ileri geldiğini kaydetti.

Araziler şahıstan

Tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak müşterilerin AVM’den  beklentilerinin de değiştiğini anlatan Ceyhan,”müşteri artık vakit kaybetmeden,  yorulmadan ve terlemeden alışverişini yapıp çıkmak istiyor. Kışın sıcak, yazın  serin fiziki ortamlar bekliyor” dedi. Ceyhan, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de AVM’lerin açık otoparkı  olanlarının tercih edildiğini söyledi.

AVM’lerin doğru lokasyonlarda kurulması ve kullanışlı fiziki ortama sahip  olması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, “Özellikle Amerika’da yaygın olan açık  alanlı geniş otoparklı AVM’lerin Türk müşterilerin de tercihi olduğunu  görüyoruz” dedi.

Türkiye genelinde 222 AVM bulunduğu bilgisini veren Ceyhan, sektöre  girenlerin AVM kurdukları arazilerin yüzde 90’ının şahıs arazisi olduğunu  söyledi.

Ceyhan, Türkiye’de hazine arazilerinin uzun dönem için kiralandığı yap -  işlet - devret modelinin sahil bölgelerindeki turizm işletmelerine özgü olduğunu  hatırlatırken, uzun dönemli kira sözleşmesiyle kurulan az sayıda AVM bulunduğunu  bildirdi.

Alternatif akslar

Acity AVM Yönetim Kurulu Başkanı Birol Ceyhan, Ankara’nın mevcut  AVM’lerin en az iki katı kadar yeni AVM’yi taşıyacak kapasitesi bulunduğunu,  hatta yeni AVM’lere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ceyhan, aynı aksta birden fazla AVM kurulması nedeniyle Ankara’nın AVM  yatırımları açısından doyuma ulaştığı yanılgısına düşüldüğünü ifade ederek şöyle  devam etti:

“Kısa zamanda AVM’lerin bulunduğu lokasyonlarda bile yeni AVM’lerin iş  yaptığını yoğun olarak göreceğiz. Bundan sonraki projelerin daha ince eleneceğini  düşünürsek, AVM’ler birbirinin müşterilerini almaktansa çevre illerin dahi  cazibesini kazanacak bir merkez haline gelecek. Ankara’nın Sincan, Eryaman ve  Samsun yolu bölgelerinde yeni AVM’ler kurulabilir. Bu bölgelerdeki talep arzı  rahatlıkla karşılar. Ankara Avrupa Başkenti, git gide cazibe ve avantajları artan  bir şehir artık. Yatırımları da bu unsurlar artırıyor..”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhan-ankara-iki-kat-daha-alisveris-merkezi-kaldiracak-potansiyelde_77372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!